Kötü ebeveynlik nedir?

“Kötü ebeveynlik”, genç çocuklarının mutlu ve başarılı birer yetişkin olmalarına yardımcı olacak biçimde ebeveynlik yapmayan kişileri tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu kişiler, diğer sorumluluklarıyla o kadar meşguldürler ki, aktif ve etkili bir ebeveyn olmayı öğrenmek için gerekli zamanı bulamazlar. Ebeveynliğin büyük bir angarya olduğunu düşünüp üzerine düşmezler. Ya da en kötü ihtimalle, iyi ebeveynlik yapmayı umursamayan kişilerdir. Her ne kadar bütün ebeveynlerin çocuklarına karşı en azından iyi niyetli bir çaba gösterdiklerini düşünmek istesek de, durum her zaman böyle değildir.

Ayrıca tanıdıklarınızda bu “kötü ebeveynlik” alışkanlıklarının olmadığını ve kendinizin de bu davranışlarda bulunmadığını düşünmek istersiniz. Ancak hepimiz insanız, hata yapabilirsiniz ve kendinizi bu tür kötü davranışlar sergilerken bulabilirsiniz. Şunu unutmamak gerekir ki; Bu kötü davranışlarınız, iyi bir ebeveyn olma hedefinizde, araya girdiğinde yetişkinliğe geçiş yapan genç çocuğunuza gerçekten zarar verebilir. İyi haberse kendinizi bu kötü davranışları sergilerken bulduğunuzda, bunları değiştirebilirsiniz. İşte bu, adı “iyi ebeveynlik” olan yeni bir ebeveyn olma biçiminin öğrenilme şeklidir! Aşağıda sizin için en çok yapılan kötü ebeveyn hataları ve bunları düzeltmeniz için tavsiyeler verilmiştir.

Sürekli bağırarak konuşmak

Sabrınızın taşması ve sesinizi yükseltmeniz anlaşılabilir de olsa, sürekli bağıran ve “odana git” cezasını çığlıkla vermeye çalışan bir ebeveyn kötü bir ebeveyndir. Her zaman açık ve etkili olması gereken disiplin şekilleri, çocuklarınız büyüdükçe değişime uğrar. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla konuşurken ya da tartışırken, tepki yerine sorunu çözmeye yönelik cevap vermeye ve onu, sorumluluk ve hatalarını sahiplenmesi için yönlendirmeye çalışın. Yüksek ses dinleyicinin yani çocuğunuzun size karşı tamamen kapanmasına neden olacaktır, bu yüzden gerçekten bağırmanız gerektiğini hissediyorsanız, bir adım geri atıp, konuşmanıza mola vermeye gayret edin.