Arkadaşlık kurmak ve bu arkadaşlığı uzun süreler devam ettirmek bir birey için önemli bir sosyal belirti olduğu kadar aynı zamanda sağlıklı duygusal gelişimin en belirgin ip ucu. Bir çocuğun akranları ile anlaşamamasının ve arkadaşlık kuramamasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenleri incelemek ve çocuğunuz için gerekli yardımı sağlamak siz anne ve babalara düşen en önemli görevlerden biri.

Ancak uzmanlar, çocuklarında arkadaş edinememe ya da arkadaşlığını uzun süre sürdürememe problemleri bulunan ebeveynlerin, çocuklarına yardım ederken çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor. Çünkü yapılan incelemeler anne- babaların, çocuklarına yardım ederken onların üzerinde çok korumacı tavırlar sergilediklerini ve farkına varmadan onları baskı altına aldıklarına işaret ediyor. Böyle bir durumun oluşması çocuklar için çok daha negatif sonuçlara sebep olabiliyor ve onların kendilerine olan güveninin zedelenmesine yol açabiliyor.

Neler Yapabilirsiniz?

? Eğer çocuğunuz arkadaş edinememe problemi ile karşı karşıya ise onun için özel oyun saatleri ve oyun arkadaşları ayarlamaya çalışabilirsiniz. Okulların sahip olduğu oyun gruplarına çocuğunuzun katılmasını sağlayabilirsiniz veya tanıdıklarınızdan, akrabalarınızdan ya da komşularınızdan bu konuda yardım alarak onların çocukları ile kendi çocuğunuzun oynaması için fırsatlar yaratabilirsiniz.

? Bazen çocuğunuz çok rahat arkadaş edinebilmesine rağmen edindiği bu arkadaşlığı uzun süre devam ettiremeyebilir. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey çocuğunuzun ne tür anlaşmazlıklardan dolayı kendini rahatsız hissettiğini ve bu arkadaşlığı neden uzun süre sürdüremediğini iyi bir şekilde anlamak gerekli. Sorunu net olarak anladığınızda ona yardım etmek ve yol göstermeniz gerekli, çocuğunuza arkadaşlık konusunda vereceğiniz en önemli mesaj paylaşmak üzerine olmalı, unutmayın!