Çocuğunuzla ilişkinizde, doğru yaptığınızı düşündüğünüz şeyler ona zarar veriyor olabilir. İşte anne-babalarin en sık yaptığı hatalar.

Çocuğunuzla ilişkinizde doğru yaptığınızı düşündüğünüz şeylerin, çocuğunuza aslında zarar verdiğini hiç düşündünüz mü? Anne-babalara göre çok masum görünen davranışlar, çocuğu için faydalı olduğunu düşündükleri hareketler, çocuklar için zararlı olabiliyor. Çocuğa “Harikasın” demek, yemek yemiyor diye kaşıkla arkasından koşturmak ve daha birçok hatayı, FLOW Koçluk Okulu Akademik Direktörü Talyaa Vardar sıralıyor…

• Çoğunlukla anneler çocuklarından ayrışamıyor, söylemleri ‘biz’ oluyor. “Sınavdan iyi not aldık, babamız bizi tatile götürecek, çok ders çalıştık” gibi cümleler kuran anneler çocukların birer birey olduğu gerçeğini göz ardı ediyor. Bu durum çocuğun iç disiplin geliştirmesine engel oluyor. İleriki zamanlarda olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Örneğin üniversite eğitimi için başka bir şehirde yaşamaya başladığında ne yapacağını bilemiyor, doğru karar veremiyor veya tek başına karar almakta zorluk çekiyor.

• Çocuğa sürekli “sen mükemmelsin, müthişsin” demek. Bu yaklaşım çocuklarda narsisizm gelişimine zemin hazırlıyor. Gelecekteki karakteri de başkalarının düşüncelerine önem vermeyen, çevresine yeterince ilgi göstermeyen ve başarılı olamadığı zaman fazlasıyla mutsuz olan bir yapıda şekillenmiş olabiliyor.

• Çocukları cinsiyet ayrımı yaparak yetiştirmek ebeveynlerin en sık yaptığı hatalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Kız çocukların fazla korunup sakınılarak, erkek çocukların ise egosu yüksek olarak yetiştirilmesi oldukça yanlış. Birçok toplumsal sorunumuzun temelinde bu davranış biçiminin yattığını söyleyebiliriz. Ayrıca fazlasıyla korumacı bir tavır sergileyen ebeveynlerin çocuklarına baktığımızda özgüven eksikliğiyle karşılaşıyoruz.