resim yapan çocuk

çocuklarda resim yapma 2 3 4 5 6 yaş çocuk resimlerinin özellikleri 3 yaş çocuklar ne kadar resim çizebilir çocuk resim boyama yeteneği


Çocuk 3 yaşına doğru kalem tutmaya başlar. Eğer okula giden bir ablası veya ağabeyi varsa, ona özenerek daha erken kalem isteyebilir. Çocuğun ilk karalama yapmaya başladığı sırada çizdiği resimler ve insan figürü çok basit ve eksiklerle doludur.

3 yaş çocuğunun çizdiği insan figürü yuvarlak bir baştan ibaret olacaktır. Gözler, ağız ve burun tam yerlerinde değildir. Çoğunlukla kulaklar ve saç unutulur.

4 yaş çocuğunun çizdiği insan figürü, gövdeden yoksun kolları ve bacakları olan büyük kafalı bir çöpten adamdır. Gözler, kulaklar, ağız ve burun doğru yerdedir.

5 yaş çocuğu insan figürü çizerken bedene de yer verir. Baş bedene göre daha orantılıdır. Kollar ve bacaklar bedenden çıkmaktadır. Eller ve ayaklar çatal görünümündedir. Başa saç eklenmiştir. Ancak baş gövdeye doğrudan bağlanmıştır, arada boyun yoktur.

6 yaş çocuğunun çizdiği insan figürü daha detayladır ve cinsiyeti bellidir. Resme bakıldığında bunun bir erkek ya da kız çocuğu olduğu kolayca fark edilir.

Çocuklar tarafından 2-4 yaşları arasında çizilen resimlerin her zaman bir endişeyi ya da sıkıntıyı dile getireceği söylenemez. Bunlar kimi zaman yorumlanması zor, sıradan karalamalardır, neye benzediğini çocuk da söyleyemez. Bazıları sadece çocuklar tarafından isimlendirilen, hayal gücüne dayalı çizgilerdir. Sizin ağaç zannettiğiniz şey aslında bir fil’dir.