bağımsızDış dünyaya açılmaya ne kadar azimli olurlarsa olsunlar, okul öncesi dönemdeki çocukların daha güvenli limanla­ra çekilmeye ihtiyaçları vardır. Çünkü düşündükleri kadar özgüvene, özdenetime ve öz yetiye sahip değillerdir. Bir yaşındaki çocuğunuz, büyümeye başladıkça sizin aşırı korumacı tavrınız onun gergin hissetmesine neden olabilir. Yine de onun, yalnız­ca güvenli olduğundan emin olduğunuz kadar sizden uzaklaş­masına izin verin. Ona, kendi güvenliğini tehdit edecek kadar özgürlük tanımadan önce çocuğunuzun olgunluğunu ve so­rumluluk bilincini test edin. Ona becerileri ölçüsünde özgürlük tanıyın ve kendi olgunluğunu size ispat edebilmesi için sık sık fırsat verin.

Problemin Oluşumunu Önlemek

Sınırları belirleyin ve bunu ona açıkça iletin.

Çocuğunuzun ondan ne beklediğinizi bilebilmesi için sınırları açıkça öğrenmesi gerekir. Bir yaşındaki çocuğunu­za nelerin “kabul edilebilir” olduğunu anlatmanız, birçok “kabul edilemez” davranışın meydana gelmesini engelleye­cektir.

Çocuğunuza sınırları hangi koşullarda asabileceğini öğretin.

Genç maceracınız, bir şey yapmak istediğinde bunu bir soruna yol açmadan nasıl yapabileceğini ona anlatın. Bu anlatımı yaparken ona karşı kullandığınız “kesinlikle hayır” cevaplarını azaltın. Örneğin ona şöyle söyleyin, “Karşıdan karşıya geçebilirsin fakat elimi tutmak zorundasın.”

Çocuğunuz kendi güvenliğini idare ettiği ölçüde özgürlüğünü arttırın.

Eğer çocuğunuz kendi sınırları içerisinde sorumluklularını yerine getiriyorsa bu sınırları ufak ufak arttırın. Neden bu sınırların değiştiğini bilmesini de sağlayın. Yönlendirmeleri doğru takip ettiğini ve daha fazla özgürlük alabilecek kadar sorumluluk sahibi olduğunu bilmesi, onun kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Ona şöyle söyleyin, “Çünkü sen her sefe­rinde yan komşudaki arkadaşına giderken bana haber verdin. Bu sayede artık bir üst caddedeki arkadaşına da gidebilirsin. Ama yine her zaman gitmeden önce bana bir sor tamam mı?”