tuvalet eğitimi başlangıçÇocukların gelişim dönemlerinden biri de tuvalet eğitimini kapsayan dönemdir. Her çocuğun gelişim hızı farklı olabilir. Bu tuvalet eğitiminde de böyledir. Yani kimi çocuklar daha erken dönemde tuvaletini söylemeye ve tuvaleti kullanmaya başlar. Kimisi de bu evreyi daha geç bir dönemde yaşayabilir

Durum böyle olsa da çocukların gelişim dönemlerini incelediğimizde tuvalet eğitimi için en uygun dönemin 2 yaşlarından itibaren başlaması gerektiğini görürüz. Çünkü çocuğun tuvaletini lazımlıkta ve sonra tuvalette oturarak yapması için de belli bir gelişim düzeyine erişmesi gerekir. Daha doğrusu tuvaletini yapabilmesi için gerekli kas gelişimlerinin ve kontrollerinin belli bir olgunluğa erişmesi gerekir. Burada bahsedilen kaslar mesane ve makat kaslarının gelişimidir. Dolayısıyla çocuğun tuvalet eğitimi için fiziksel olarak hazır olması gerekir.

Diğer yandan fiziksel olarak hazır olan bir çocuğun psikolojik ve duygusal açıdan da hazır olması gerekir. Eğer bu yönde de olumlu işaretler varsa çocuğun tuvalet eğitimi daha sorunsuz geçecektir. Mesela çocuk belli bir düzeye geldiği zaman onu yavaş yavaş alıştırmak gerekir. Öncelikle onu oturup alıştırmak daha uygun olabilir. Onun için mesela tuvalette sürekli bir lazımlık bulundurun. Lazımlığın ne olduğunu ve ne işe yaradığını çocuğunuza nazikçe anlatın. Sürekli olarak oturağı gördükçe zaman içinde bu fikre alışacaktır. Hatta kendi kendine bile oturağa oturmaya çalışabilir.

Zaten çocuklar da kimi zaman tuvalet eğitimi için bunun işaretlerini kendi kendilerine verirler. Tuvaleti geldiği zaman sizi uyarabilir, pantolonunu indirmeye çalışabilir, kendi kendine gidip oturağa oturabilir. Diğer yandan altına yapan bir çocuğun bu durumdan rahatsız olup bunu size bildirmesi de bir işaret olabilir.