Uyandığımız gibi televizyonumuzu açmak, haftalık programımızı en sevdiğimiz dizinin yayın saatine göre düzenlemek, konuşmalarımızda yarışma programlarındaki insanların hayatlarını tartışmak… Bu örneklerin hepsi televizyon seyretmenin çağımızda ne kadar önemli bir aktivite olduğunu kanıtlayan gerçekler.Yapılan araştırmalar ülkemizde yetişkin nüfusun günde ortalama 6 saat televizyon izlediğini gösteriyor, bu sonuç gelişmiş ülkelerin sonuçlarıyla karşılaştırıldığında ise kendimizi çok çarpıcı gerçeklerle karşı karşıya buluyoruz. (Kuzey Avrupa- İsveç, Norveç… ülkeleri haftada ortalama 8-10 saat televizyon seyretme oranlarına sahip!!!). Durum böyle olunca araştırmacılar da televizyon seyretmenin insanlar üzerindeki positif ve negatif etkileri üstünde yoğunlaşıyor ve konu hakkında her geçen gün yapılan farklı araştırmalarla bizleri bilinçlendirmeye çalışıyorlar.

Bu araştırmaların bir çoğunda televizyon izlemenin çocuklar üzerindeki çeşitli etkilerine de bakılıyor ve çocukların gelişiminde bu aktivitenin çok önemli etkileri olduğu tespit ediliyor. Özellikle anaokul çağındaki çocuğun televizyona uzun süreler maruz kalmasının çocuğun gelişiminde azımsanmayacak ölçüde negatif etkilere neden olduğunu ortaya koyan araştırmacılar, “bu yaşlardaki bir çocuğun beyin gelişimi oldukça hızlı gerçekleştiğini ancak beyin gelişimini desteklemek için yapılması gereken en önemli şeyin çocuğu düşünmeye ve keşfetmeye yöneltmek” önemle vurguluyorlar. Uzmanlara göre televizyon çocuğa farklı şeyleri öğrenme ve keşfetme fırsatı verse de genel olarak onları pasif konumda bıraktığı için çocukların gelişiminde negatif etkilere neden oluyor.

Siz de çocuklarınızı televizyonun kötü etkilerinden korumak istiyorsanız anne-babalar olarak konu hakkında bilinçlenmeniz çok önemli. Şunu unutmamalısınız ki günlük hayat esnasında fark edemediğiniz bazı küçük noktalar çocuklarınızın gelişimlerinde çok derin değişikliklere yol açabiliyor ve onları olumsuz yönde etkileyebiliyor , bu nedenle onları takip etmek ve onları yaptıkları aktivitelerde yönlendirmek size düşen önemli görevlerinde başında geliyor.