saldırgan çocuk

saldırganlık sebepleri, saldırganlık nedenleri, saldırganlık ve nedenleri, saldırganlık ve saldırganlık nedenlerine ilişkin kuramlar, yetişkin erkeklerde saldırganlık ve nedenleri, öfke ve saldırganlık nedenleri, sporda saldırganlık ve şiddetin nedenleri, aşırı sinir ve saldırganlık nedenleri


  1. Organik nedenler: Beyin zarının iltihaplanması gibi sorunlar agresyona neden olabilir. Bu sebeple böyle bir durumda ilaçlı tedavi gerekebilir.
  2. Çocuğun, bünyesinde biriken enerjiyi nasıl boşaltacağını bilememesi: Saldırganlığın en önemli sebeplerinden biri budur. Bilindiği gibi çocuklar çok hızlı büyür. Bu büyüme ile birlikte çocuğun enerji birikimi de artar ve böylece çocuk, enerjisini boşaltacak kaynak arayışına girer. Meşru bir kaynak bulamayan çocuk, meşru olmayan yolları yani bize taşkınlık olarak görülen davranışları sergilemeye başlar. Çocuk bu şekilde enerjisini boşaltırken yaptığının doğru olmadığının tam olarak bilincinde değildir. Çocuk ebeveynin tepkileri ile taşkınlığının farkına varır ve çoğu zaman bu farkındalık, çocuğun davranışının devamını sağlar. Yapılması gereken, çocuğa enerjisini boşaltacak meşru kaynaklar sunmaktır. Mesela; çocuğu spora yönlendirmek, kumla oynamasına izin vermek gibi … Ebeveynin bu tarz imkanları yoksa en azından eve kum torbası almak veya çocuğun sık sık banyoya girmesi için onu teşvik etmek, ebeveyn ile çocuğun boğuşması vs . . . çocuğun enerjisini boşaltabileceği kaynaklardır. Bu şekilde enerjisini boşaltabilen çocuk farklı bir sebep olmadığı sürece sakinleşebilecektir.
  3. Çocuğun saldırgan birini model alması: Bu model çocuğun kendi ebeveyni olabileceği gibi, arkadaşı, bir yakını veya televizyon kahramanı olabilir.
  4. Çocuğun seyrettiği televizyon programları kontrol altına alınmalıdır. Veya istemsiz seyir durumunda ebeveyn saldırganlık içeren görüntüleri yorumlamalı doğru olmadığını vurgulamalıdır.
  5. Çocuğun şiddete maruz kalması.
  6. Aile içindeki tartışmalı ortam: Evdeki gerilim, huzursuzluğa ve öfkeye; öfke de saldırganlığa neden olabilir.
  7. Çocuğun arkadaş çevresinin hatalı tepkilerde bulunması.
  8. Şiddete tahrik eden ortam: Çocukla alay edilmesi, çocuğun hoş olmayan sözcüklere muhatap kılınması gibi …
  9. Ebeveynin saldırganlığı pekiştiren tepkileri: Mesela; çocuğun öfkeyle istediği şeyleri anında yapmak gibi. Bu durumda saldırganlık davranışı ödüllendirilmiş olur.