Çocuklarda kıskançlık çocuklarda kıskançlık duygusu çocuklarda kardeş kıskançlığı çocuğun annesini kıskanması çocuğun babasını kıskanması


Kıskançlık çoğu kez toplumsal kaynaklı olup çocuğun sevdiği kişilere yöneliktir. Çocuk sevdiği kişiden beklediği ilgiyi, sevgiyi ve şefkati bulamadığı zaman o kişiye hem kızar hem de gücenir. Sevdiği kişi ile olan ilişkilerini tehlikede görür ve tedirginlik hisseder.

Kız çocukları babaya olan düşkünlüklerinde dolayı babanın kendisine olan sevgisinin anne tarafından çalındığını düşünerek anneyi babadan kıskanabilir. Yine erkek çocukları da aynı sebeple babayı anneden kıskanabilir. 3-5 yaş çocuğu anne veya babanın yabancı bir çocuğu kucağına aldığını gördüğü zaman yabancı çocuğu kıskanır. Küçük kardeşe duyulan kıskançlık, çocuğun hayatında en sık görülen kıskançlık türüdür. En ağır kıskançlık 5 yaşından önce kardeş sahibi olan çocuklarda görülür.

Çocuk ilk günlerde gizlemeye çalıştığı kıskançlığını zamanla kardeşini ısırma, çimdikleme, vurma şeklinde saldırıya dönüştürür. Arıne baba küçük çocuğu koruma içgüdüsüyle büyük çocuğa baskı yaptığı zaman, çocuk saldırganlık duygusunu kendine yöneltir. Altını ıslatma, tırnak yeme, parmak emme, göz kırpma ve burun çekme tikleri, kekemelik şeklinde ortaya çıkan davranış ve uyum bozuklukları çocuğun saldırganlık duygusunu kendine yönelttiğini gösterir.

Kardeş kıskançlığını normal sınırlara çekmek ve saldırganlığa dönüşmesini önlemek için kıskanan çocuğa duygularını ifade etme fırsatı verilmeli, bu duygularından dolayı suçlanmamalıdır. Her fırsatta ona olan sevgimizin azalmadığını söz ve davranışlarımızla göstermeli, küçük bebeğe ayırdığımız zaman kadar ona da zaman ayırmalıyız. Aslında çocuğun sosyalleşmesi ve bağımsız bir kişilik kazanması için kardeş kıskançlığını yaşaması gerekir. Çocuk anne ve babanın sadece kendine ait olmadığını, onları bir kardeşle paylaşmak zorunda olduğunu yaşayarak öğrenir. Tek çocuk, bu tecrübeyi yaşamadığı için, anne ve babaya olan bağımlılığı devam eder. Paylaşmayı bilmez. Arkadaş seçiminde ve işbirliği gerektiren oyunlarda başarısızlığa uğrar.