bebeklerde dikkatÇocuklardaki dikkat eksikliği başarı oranını tamamı ile etkiliyor…

Dikkat eksikliği sebebiyle okulunda ve sosyal hayatında başarısız ve mutsuz birçok çocuk bulunuyor.

Bu dikkatsizliğe sebep olan durumlar arasında çocuğun beslenme düzeninden tutun da çocuğun yaşadığı çevre ve aile düzenine kadar her detay etkilidir.

Bu durumu ortadan kaldırmak ve en düşük seviyeye çekmek için;

* Okulların rehberlik servislerinin uyguladığı dikkat testleri bulunmaktadır. Bu testleri çocuğunuz üzerinde uygulatarak dikkatsizlik seviyesinin ne boyutta olduğunu öğrendikten sonra gereken tedavi ve çalışmaları yapmanız gerekiyor.
* Bu sonuç belirlendikten sonra çocuk hem okul da hem de evde takip edilerek bazı egzersizler yaptırılmalıdır.
* Bu gibi öğrencilere her gün en az 30 dk ayırarak aile içi iletişimi kuvvetlendirici hem de dikkat düzeyini arttırıcı ortak oyunlar oynamalısınız.
* Ayrıca bu tip çalışmalar sadece dikkatsizlik sorunu yaşayan çocuklarda değil tüm çocuklara uygulanmalı. Zekasını geliştirmesi ve var olan dikkat seviyesini arttırmak için önemli bir çalışma olduğunu unutmayın.
* Çocuklarınıza televizyon ve bilgisayar başında çok vakit geçirmeleri yerine son harf oyununu birlikte oynama teklifinde bulunabilirsiniz.
* Çocuklarınıza aldığınız tüm oyuncaklarda onların dikkat seviyesini yükseltici ve bu yönde egzersizler yapmasını sağlayıcı olma özelliğini taşımasını sağlamalısınız.
* Unutmayın dikkat arttırıcı çalışmalar yapmanın yaş sınırı yok. Ne kadar küçük yaşta bu egzersizlere başlarsanız çocuğunuz okul yaşamında ve ileriki yaşlarda çok daha kolay öğrenen bir birey olacaktır.