çocuklarda kalem12 aylık

Kalemi en üstünden bütün bir avucunu kullanarak tutabilir ve bu hareketi her iki eliyle yapabilir.

15 aylık  

Kalemi avucuyla tutmaya devam eder ama artık daha aşağısından tutarak noktalar ve aşağı yukarı çizgiler yapabilir.

18-24 aylık

El-göz koordinasyonu arttığı için daha iyi çizgiler çizebilir. Hala kalemi avucuyla tutuyordur. Artık kalem tutmak için özellikle bir elini kullanmayı tercih edebilir. Ama yine de ikisini ayrı ayrı veya aynı anda kullanabilecek durumdadır.

2-3 yaş

Tercih ettiği elini kullanır ve kalem ya da boyaları başparmağının yardımıyla iki parmağının arasına sıkıştırıp kullanmayı becerir. Kalem üzerinde kurduğu bu hakimiyet sayesinde dairesel çizgiler çizebilir.

3-4 yaş  

Renkler, formlar ve içerik konusunda daha ayrıntılı ve çeşitli çalışmalar yapabilir. Genellikle insan, ev, ulaşım araçları, çiçek ve hayvan çizer. Ne çizdiği hakkında kabataslak bir yorum yapabilir ve çizim yaparken resmin neyi temsil ettiği konusunda sürekli fikrini değiştirebilir. Dört yaşına gelene kadar resim yapmadan önce ne yapacağına karar verebilme yetisine sahip olmaz. Resmi çizmeden önce resmin neye benzeyeceğine dair ancak bu yaştan sonra kafasında fikirler olur. Bunları size anlatabilir.  Zamanından önce çocuğunuza kalemi nasıl kullanması gerektiğini öğretebilirsiniz ama her şeyde olduğu gibi bu konuda da onu fazla zorlamayın. Bu çocuğunuzun bu tür şeylerden soğumasına yol açabilir.