çocuklarda hafızayı kodlarla kullanmaYaşantımızı sürdürebilmek için aşina olduğumuz bir tecrübenin yeni bir versiyonuyla karşılaştığımızda bunu bilmemiz gerekir. Hafızamızda depolanmış ve istediğimiz zaman geri getirip kullanabildiğimiz bu bilgi birikimi olmasaydı yaşadığımız her tecrübeye sanki yepyeniymiş gibi muamele etmemiz gerekirdi. Böylece yemeğimizle her karşılaşmamız bizim için daha önce yaşamadığımız yeni bir tecrübe olurdu.

Farklı bir tabakta, farklı bir şekilde tasarlanmış, farklı bir yemekle karşılaşabilirsiniz ya da yemeğinizi bir restoranda, arkadaşınızın evinde veya kendi mutfağınızda yiyor olabilirsiniz fakat bu farklılıklara rağmen her seferinde yemek yemekle nasıl başa çıkacağınızı yeniden öğrenmek zorunda kalmazsınız. Hayatımız boyunca beynimiz yaşadığımız şeyleri organize eder. Bu şekilde beynimizin içinde zaten daha önceden kodlanmış hareketlere sahip oluruz ve bu kodlanmış hareketlerle işleyen hafızamızı her seferinde meşgul etmekten kurtuluruz. Mesela evden işe gittiğiniz sürede yaptığınız şeylere ait kodlarınız hafızanızda zaten her gün hazır bir şekilde bulunmaktadır. Bu birçok şeyi beraber içerebilir: Montunuzu giymek, kapıyı kilitlemek, durağa yürümek gibi … Bütün bunları işe giderken sanki “otomatik” olarak yapıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Bunun sebebi bu hareketleri önceden hafızanızda kodlamış olmanızdır.

Bu kodları geliştirmeye bebeğinizin de ihtiyacı var.  Araştırmacılar çocuklardan anaokulunda, evde veya  McDonalds gibi farklı ortamlarda yemek yeme aktivitelerini  anlatmalarını istemişler. Çoğu çocuk ana eylemler üzerinde  durarak daha çok yemek yemeye odaklanmış ve her bir farklı  yemek mekanı için aynı şeyleri söylemişler. Mesela perşembe  günü ne yedikleri gibi daha ayrıntılı bir bilgi istenmişse bu  soruyu cevapsız bırakmışlar. Ama hepsi McDonalds’ta yemek  yedikten sonra ücret ödediklerini özellikle belirtmiş. Bu bize  çocukların dışarıda yemek yemeyle ilgili genel bir kodlamaya  sahip olduklarını gösterir. Çünkü genellikle çoğu restoranda  hesap yemek yendikten sonra ödenir ama McDonalds’ta bu  durum tam tersidir.