kitap okumak  • İçinde kitap olmayan bir evde büyüyen çocuk, okumayı çocukluğundan beri eline sürekli kitap geçen ve bunları paylaşan çocuktan daha zor öğrenir. Çocuğunuza kendi kitaplarını koyması için kolayca ulaşabileceği bir kitaplık veya bir raf ayırabilirsiniz.
  • Erken yaşlardan itibaren çocuğunuzla birlikte kelime oyunları, tekerleme ve şarkılara odaklandığınız zamanlar geçirebilirsiniz. Bunun için kitap seçimlerinizde kimi zaman, içinde tekerleme ve aliterasyon örnekleri olanları tercih etmeyi unutmayın.
  • Çocuğunuzun kitaplara ilgi gösterdiğini fark ettiğinizde etiketlere evde bulunan eşyaların isimlerini yazın ve onları eşyalara asın. Bunun için küçük harfler kullanmanız daha iyi.
  • Çocuğunuza masal okuduğunuz zamanlarda okuduğunuz satırı parmağınızla takip ederek sonlandırın. Bu şekilde çocuğunuz okumanın soldan sağa doğru ilerlediğini görebilir.
  • Yapboz oyuncaklar ve “aklımda ne var tahmin et” gibi oyunlar çocuğunuzun okuma becerilerini geliştirebilecek aktivitelerdir. Aklınızdan bir nesne tutun ve çeşitli özelliklerini saymaya başlayın. Çocuğunuzun bunu tahmin etmeye çalışması hem nesneler hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmasını hem de daha fazla kelime öğrenmesini sağlar.
  • Yaşadığınız bazı olayların adım adım fotoğraf/arını çekin ve daha sonra çocuğunuzdan fotoğrafları yaşanılan sıraya göre dizmesini isteyin. Sıralama yapmasını isteyeceğiniz herhangi bir şey hafızasını kullanmasını sağlar. Görsel hafızalarının işlemesi için onlara “eşini bul” gibi resim oyunları da oynatabilirsiniz.