Çocuk disiplini mükemmeliyetçi aile çocuk yetiştirme çocuk nasıl disiplin edilir


Süper anne-baba olma ve örnek çocuk yetiştirme büyüsüne kapılmadan bu yazıyı okursanız, amaçlanan şekilde fayda sağlayabilirsiniz. Bir anne-baba olarak hiçbir zaman amacımız mükemmellik olmamalıdır.

Kendimizden, çocuğumuzdan ve anne baba olmaktan zevk almayı amaç edinmeliyiz. Bunun için de çocuğumuzu eğitmekten önce kendimizi eğitmekle işe başlamalıyız. Kendisi ile problemi olmayan bir anne veya baba, çocuğuna çok daha fazla yardımcı olur. Kendinden memnun olmayan, sürekli çelişkiler yaşayan, mutlu olmayı beceremeyenler ise çocuklarını da kendileri gibi yetiştirmeye adaydırlar.

Çocuğumuzu eğitmeye başlamadan önce (belki de çocuğumuzu dünyaya getirmeden önce) içinde yaşadığımız ortamın atmosferini değiştirmemiz gerekir. Anne baba kendi aralarındaki problemlerini çözmek için çaba sarf etmiş, kişisel problemlerinin farkında olmuş, aile içi iletişimin bulunduğu bir evin havasını solumak çocuğunuz için disiplinin temellerini oluşturur.

Anne-baba olarak ilk önce çocuklarınıza sizin bir şeyler vermeniz gerekir. Daha sonra onlardan bir şeyler bekleyebilirsiniz. Çocuğunuza doğduğu andan itibaren vereceğiniz en büyük şey de “sevgi”dir. Çocuğunuz sevgi duygusunu yaşarsa beklentilerinize uymaya hazır demektir. Burada koşulsuz sevgiden bahsediyorum. İleride sizin sözünüzü dinlesin, beklentilerinize uysun diye sevgi duymak değil. Karşılıksız ve hiçbir koşulu olmayan sevgi. Sevginin yanı sıra çocuğunuza ilk günden itibaren vereceğiniz güven duygusu da dünyanın yaşanabilir bir yer olduğunu çocuğunuza kavratır ve yaşayabilmesi için uyması gereken kurallara uymakta kolaylık sağlar.