Çocuğunuzun davranış sorunu olduğunu düşünüyorsunuz ve ne yapacağınızı tam olarak bilmiyorsunuz.O zaman lütfen bu yazıyı okuyun! Bu yazıda çocuğunuzun davranış problemlerini çözebilmeniz için bazı stratejiler bulabilecek ve bunları nasıl uygulayacağınız hakkında bilgi alacaksınız. Peki nedir bu stratejiler?

Çocuğunuzda değiştirmek istediğiniz bir davranış bulunuyarsa eğer, öncelikle yapmanız gereken şey bu değişikliğin nasıl olacağı. Yani davranış değişikliği sonunda ulaşmak istediğiniz şey “nedir”. Bu nokta çok önemli. Bu nedenle yapmanız gereken en önemli şey davranış değiştirmede hedeflediğiniz amacı kesin bir dille ortaya koymanız. Amacı belirlerken iki özelliği olmasına dikkat edin:

1.olumlu bir amaç saptayın: çocuğunuzun yapmakta olduğu davranışa alternatif olacak ve sizin yeni bir şey öğrenmenize katkıda bulunacak özelikte bir amaç saptayın.

2. gerçekçi bir amaç saptayın: çocuğunuzun ve ailenizin özelliklerine uygun, sahip olduğunuz koşullar çerçevesinde gerçekleştirilebilecek bir amaç saptayın.

Amaçları gerçekleştirmeyi öğretmek:

– amacınızı belirleyin
– çevrenizdeki herkesin bu amaçtan haberdar olmasını ve bu macı gerçekleştirmek için katılımcı olmasını sağlayın
– çocuğunuz sorunlu davranışı yaptığında ona nasıl tepki vereceğinizi belirleyin
– tepkinin caydırıcı nitelikte olmasına özen gösterin
– caydırıcı tepkiyi istenmeyen davranıştan sonra hemen gösterin
– tutarlı olun
– sorunlu davranışın önce daha da kötüleşip sonra iyeleşevceğini bekleyin, çünkü çocuk yeni tavrınızı sınayacak ve sonra tutarlı olduğunuzu görüp iyileşme gösterecektir.
– çocuğunuzun olumlu davranışlarını ödüllendirin
– çocuğunuza sorunlu davranış yerine yapabileceği alternatif davranışlar öğretin
– çocuğunuzun çevreindeki herkesi bu çalışmanın içine katın.
– ilerlemenin kaydını tutun