ek gıdaÇoğu anne-baba çocuklarının yeme alışkanlıkları ve yedikleri ile ilgili kaygılıdır. İster makarnadan başka bir şey yemeyen küçük çocuk olsun, ister sürekli yararsız besinlerle karnını dolduran büyük yaştaki çocuk olsun yemek konusu her zaman insanları üzer.

Katı besinlere başladığı andan itibaren ana-babalar çocuğun diyeti ile ilgili kaygı duymaya başlar. Bebek yalnızca belli bir çeşit yemek yiyor ve başka yiyecekleri reddediyorsa, diyetin çeşitlilik göstermemesi yüzünden kuşku duyulur. Çocuğun diyeti üzerinde aşırı düşünmek çocuğun doğal olarak yiyeceklere duyduğu merakı azaltır.

Demir eksikliği anemisi 6 aylık ile 2 yaş arasındaki çocuklarda sıklıkla görülür. Sağlıklı bir diyetin ve çocuğun yeterli besinleri almasının anahtarı çeşitlilik ve değişikliktir. Hazır yiyecekleri almanız sizi kötü ana-baba yapmaz, ancak çocuğunuzun değişik karışım ve tatları deneyebilmesi için ev yemekleri de yapmalısınız.

Yemek Seçme

Çocuğunuz yalnızca tek çeşit yemek istiyorsa, bu sorunu 2 hafta boyunca yalnızca patates yese bile sakinlikle bekleyerek ve hiç aldırış etmeyerek kolayca çözebilirsiniz. Onu kendi haline bırakın, ama herkes sofrada çeşitli yiyecekleri yerken masada sizinle oturtun. Eğer çeşitli yiyecekler yiyen aynı yaşta arkadaşı varsa onu yemeğe çağırarak yaşıtlarının normal biçimde yemek yediğini görmesini sağlayın. Her şeyden önemlisi, bir denge kurmaya çalışın hep aynı yiyecekleri yiyen çocukların ileride bundan zarar göreceğine ilişkin bir kanıt yoktur, ama çocuğun yiyeceğe ve onun önemine mantıklı bir yaklaşım benimsemesi önemlidir.