Çocukların arkadaş seçimi nasıl olmalı? Arkadaş seçiminde ebeveynler çocuklara nasıl destek vermeli? Konunun uzmanından öğrenelim.

Konu arkadaş seçimi olduğunda aile, çocuğun ilk ve en önemli öğretmenidir. Çocuklara bu konuda yapılan rehberlik, onların sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Çocukların arkadaşlık becerilerini geliştirmede, arkadaş seçiminde ve dikkat etmeleri gereken stratejileri belirlemesinde aileler çocuklarına destek vermelidir. Bu konuda zorluklarla karşılaştığında ailelerin çocuklarına yardımcı olmaları çok önemlidir. Kendileri için gerekli olan becerileri kazanabilmesi için aileler çocuklarının koçları olmalıdır. Peki, bu noktada aileler neler yapabilir?

1. Oyun zamanı oluşturun

Oyun çocuklar için en önemli iletişim kanallarından bir tanesidir. Onunla sağlıklı iletişim kurabilir ve sosyal becerilerini geliştirebileceği oyunları seçerek ona yardımcı olabilirsiniz. Oyun esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise eleştirmekten kaçınmak ve eğlenceli olmanızdır. Böylece çocuğunuz sizinle oyun oynamayı ve vakit geçirmeyi sevecek, nasıl oyun oynayacağını öncelikle sizden öğrenmiş olacaktır.

2. Oyun günleri organize edin

Oyun günleri organize ederek arkadaşları ile bir araya gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde dostluklar kurmasını sağlayabilir ve sosyal beceriler kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda onları kendi yerinizde gözlemleyebilir ve koçluk yapabilirsiniz. Çocuğunuz yeni dostluklar kurarken olumlu bir rehberlik sağlamanız ve yapıcı aktiviteler seçmelerine destek olmanız çok önemlidir.

3. Çocuğunuzun farklı aktiviteler denemesine izin verin

Çocuğunuzun farklı alanlarda olan becerileri ve ilgi alanları arkadaş seçiminde daha geniş bir yelpazeye hitap etmesini sağlayacak ve ortak ilgi alanı olan kişilerle arkadaşlık kurması kolaylaşacaktır.