akran, akran ilişkileri


Ergen yaşlar çocukların karar vermekte en zayıf olduğu ve en tehlikeli adımları atabileceği dönemler. Yaşıtlarıyla kendini kıyaslama, ispat etme, grup içinde lider olmaya ve bir gruba ait olmaya çalışma duygusu bu dönemlerde oldukça ağır basıyor. Bu süreçte doğruyu gösterme noktasında akran etkisinin ve eğitiminin ‘devreye girdiğini belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan karaman, “Gruptan dışlanmamak için tehlikelere evet diyen çocuk, eğitimlerimizle “hayır” demeyi öğreniyor. Bir çocuk akranına hayır diyorsa diğeri de diyebilecek ve böylece akran eğitimleri hedefine ulaşacak”.

Çocukların gençliğe ilk adımı attıkları ergenlik dönemleri, sancılı ve bir o kadar da tehlikeli dönemler. Tüm algı ve hislerin karmaşıklaştığı ergenlik döneminde gençler, içinde bulundukları çeşitli olumsuzluklardan her zamankinden daha çok etkileniyor. Bu dönemin bağımlılıkların yaygınlaşmasında da büyük etkisi olduğunu söyleyen Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, çocukların bağımlılığa karşı savunmasız oldukları bu aşamada devreye akran eğitiminin girmesi ve kendilerine yetişkinden ziyade arkadaşının yol göstermesinin öneminin altını çiziyor açıklamasına şu şekilde devam ediyor:

“Çocukların gruplar içinde en çok kendi yaşıtları ile ilgilendikleri görülür. Yolda, çarşıda kendi yaşıtı birini görünce tepkileri ve ilgileri farklılaşır. Bu tavır aslında kendini konumlandırma çabasıdır. Bu yaşlarda yaşıtları içinde çocuğun kendini benzerleriyle kıyas etmesi sıklıkla görülür bir durumdur. Bu kıyas durumu zamanla kendini gerçekleştirme ve grup içinde ispat etme duygusuna dönüşür ve bağımlılığa ergen yaştaki çocukları bir adım daha yaklaştırır. İşte bu aşamada “akran eğitimleri” devreye giriyor ve gruptan dışlanmamak için tehlikelere evet diyen çocuk “hayır” demeyi öğreniyor. Bir çocuk hayır diyorsa diğeri de diyebilecek ve böylece akran eğitimleri hedefine ulaşacak.”