Çocuğunuza sınır koyarken nelere dikkat etmelisiniz? ‘Hayır’ı bilmeyen çocuklara nasıl tepki vermelisiniz? İşte uzmanından öneriler…

Hiç bilmediğiniz bir ülkede bilmediğiniz bir caddede araba kullandığınızı düşünün… Bu durumda en çok ihtiyaç duyacağınız şey size yön gösterecek bir harita ya da yol işaretleri olacaktır. Çocuğunuz da benzer bir şekilde bilmediği bir dünyada bir yolculuğa başlamıştır, hem korunabilmesi hem de bu tanımadığı yaşamda yolunu kaybetmemesi için yön gösterici işaretlere ihtiyaç duyar. Çocuk için en değerli ve güvenilir yol göstericiler anne ve babadır. Çocuğun yaşam trafiğinde güvenli bir şekilde yol alabilmesi ve başarılı bir yaşam sürdürebilmesi verilecek disiplinin içselleştirilmesine bağlıdır, bu nedenle çocukların kurallar ve toplumun değer yargılarıyla uyumlu bir yaşam sürmesini sağlamak adına doğru yol işaretlerini kullanılmalıdır.

Ödevini yapmadıysa oyun oynayamayacağını bilmeli

Kararlılık, sakinlik, öz denetim, mizah ve ödüllendirme en önemli yol gösterici levhalarındandır. Disiplin, uyulması gereken kuralların gösterilip o kurallar çerçevesinde bireye çevresiyle uyumlu bir yaşamı kazandırma sürecidir. Başlangıçta çocukların büyük bir kısmı ebeveynin otoritesini sınamak ve iletişim modeli oluşturmak amacıyla istenilene karşı çıkacaktır. Ebeveynin tartışmadan, nedenini açıklayarak çocuğun istenileni yapmasını beklemesi gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken kırılma noktası istenilenin çocuğun yaş ve gelişim dönemine uygun ve gerçekten gerekli bir davranış olup olmadığıdır. İstenilenin yapılmaması durumunda her defasında aynı sonucu doğurması yani kesinlik ve sürekliliğin sağlanması bu davranışın çocuk tarafından içselleştirilmesini ve kabul edilmesini kolaylaştırır. Örneğin ödevini yapmadıysa oyun oynayamayacağını bilmelidir. Otorite ve güç sınamaları çocuk tarafından değişik ortamlarda da devam edebilir, bu durumda serinkanlılığımızı koruyup olumsuz davranışı görmezden gelmek o konuda kesinlik ve sürekliliği bozup çocuğun istenilen davranışı kabul etmesini zorlaştırır.