Bütün anne babalar çocuklarını sorumluluk sahibi, kendi ayakları üzerinde durabilen birer birey olarak yetiştirmek ister. Nisan Psikolojik ve Danışmanlık Merkezi’nden Psikolojik Danışman Deniz Çağlı Günim, “Hiçbir çocuk sorumluluk sahibi olarak doğmaz. Sorumluluk almak çok küçük yaşlardan itibaren öğrenilen ve gelişen bir beceridir.” diyor ve sorumluluk sahibi çocuk yetiştirmenin önemli noktalarını paylaşıyor.
Hiç kimse sorumsuz bir çocuk yetiştirmek istemez. Çocuklar doğdukları andan itibaren bizleri izler, taklit eder, model alırlar. Bu nedenle her şeyden önce kendimize bizler sorumluluklarımızı yerine getiriyor muyuz diye sormamız gerekiyor. İşte kendimize sormamız gereken sorular:

* Yapmamız gerekenleri zamanında yapıyor muyuz ?
* Randevularımıza vaktinde gidiyor muyuz ?
* Verdiğimiz sözleri tutuyor muyuz?
* Yapmamız gereken bir işi en iyi şekilde yapmaya çalışıyor muyuz?

Deniz Çağlı Günim, “Çocuklar ancak onlara fırsat verilirse sorumluluk almayı öğrenirler. Çocuklara seçme şansı tanımak, fikirlerini paylaşma ortamı hazırlamak, yaptıkları hatalardan ders çıkarma fırsatı tanımak gerekir. Çoğu kez okul başlayana kadar çocuklarına daha küçük, beceremez diye sorumluluk vermeyen; yapabildiği halde onu giydiren, yemeğini yediren anne babalar; okul başladığında çocuklarının ödevlerini yapmadığından, çantasını toplamadığından şikayet ederler. Oysa çocuk o ana kadar hiç sorumluluk almadıysa okul hayatı başladı diye birden bire ödev yapma, çanta toplama, eşyalarına sahip çıkma gibi sorumlulukları almak istemeyecektir.” diyor. Çocuklara Verilebilecek Sorumluluklar