Hayvanlar insanlar için büyük öneme sahip canlı grubudur, onlarsız bir yaşam düşünmek oldukça zor ve anlamsızdır. Çünkü insanoğlunun bilinen ilk tarihinden bugüne dek hayvanlar insanların hem en önemli yaşam kaynağı hem de en yakın dostu olmuştur. Çocuklarınızın da bu dostluktan pay alabilmeleri için onlara hayvan sevgisini siz aşılamalısınız.

Çocukların birçoğu küçük yaşlarında hayvanlara karşı korkusuzdur, bu nedenledir ki yetişkinlerin saatlerce düşünüp de cesaretlenemedikleri birçok davranışı küçük çocukların hiç tereddütsüz yaptığını görmek sıkça karşılaşılan bir durumdur. Çocukların sahip olduğu bu içgüdüsel davranışı çeşitli yanlışlarla beslemek hiç doğru değildir. Sahip oldukları korkusuzluk güdüsünü yanlış davranışlarla beslemek yerine onları hayvanlar konusunda doğru bilgilendirmek ve hayvanlarla olan dostluklarını güçlendirmek yapılacak en doğru harekettir. Nasıl mı yapacaksınız?

Neler Yapabilirsiniz?

? İşe kendinizden başlayabilirsiniz. Size hayvanları sevmiyorsanız sevmeye başlayın demiyorum ama en azından çocuğunuza hayvanlar hakkında olumsuz düşüncelerinizi yansıtmayın, bu konuda korkusu olmayan çocuğunuza korku edindirmeyin.

? Temizlik konusunda endişeleriniz varsa temizlik problemi en az olan hayvanları seçebilirsiniz, balık gibi…

? Evinize bir hayvan alarak çocuğunuzun onunla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz hayvanının bakımını öğrenerek hem hayvanlar hakkında bilgilenecek hem de sorumluluk sahibi olacaktır.

? Çocuğunuzu hayvanat bahçesine götürün, burada hem farklı hayvanları görmüş olacak hem de onların yaşamlarını gözlemleyebilecektir. ?Çocuğunuzu sirke götürebilirsiniz, böylece çocuğunuz hayvanlarla insanların farklı şeyler yapabildiklerini görmüş olacaktır.