Çocuğun gelişiminde yaşadığı çevre çok önemli bir role sahip. Çocuklar yaşadıkları çevrede ne kadar çok şey görür ve deneyimleyebilirlerse o kadar çok şey öğrenirler. Elbette ki çocuğunuza sunacağınız çevrenin mümkün olduğunca çok unsurlu olmasını ve bu unsurların çocuğunuzun gelişimini olumlu yönde etkilemesini sağlamak sizlerin elinde.

Uzmanlar 0-6 yaş periyodundaki çocuklar için “yaşadığı ortam onların okuludur” tanımlamasını yapıyorlar. Çünkü bu yaşlardaki çocuklar okuyup yazamadıkları için sadece çevrelerinde olan şeyleri öğrenebilir, anlayabilir ve deneyimleyebilir. Bu nedenle ilk altı yıl çocukların çevresiyle olan ilişkilerini maksimum seviyede tutmak ve bu ilişkinin olumlu yönde olmasını takip etmek ailenin en önemli sorumluluklarından biridir.

Neler Yapabilirsiniz?

?Çocuğunuza oyun oynayabilmesi için bir mekan hazırlayın, bu mekanın kendi odasında olmasına özen gösterin.

? Çocuğunuzun farklı gelişim özelliklerine (dil gelişimi, zeka gelişimi…) göre oyuncaklar almaya çalışın.

? Çocuğunuzun öğrenme tarzına uygun materyaller edinmeye çalışın, örneğin çocuğunuz duyarak öğrenmeye yatkınsa ona eğitici kasetler alın, görerek öğrenmeye yatkınsa resimli kitaplar edinin.

?Çocuğunuz oyun oynarken ona eşlik etmekten çekinmeyin, oyun esnasında ona çeşitli sorular sorarak oyunu ve olayları daha iyi anlamasını sağlayın.

? Çocuğunuzun odasında oyuncakları ve malzemelerini koyabilmesi için gerekli depo yerleri, dolaplar ve raflar oluşturmaya çalışın.

? Hazırladığınız bu saklama yerlerine çeşitli işaretler ve şekiller yapıştırarak malzemelerin ve oyuncakların yerlerini belirlemeye çalışın. Böyle yaptığınızda çocuğunuz oyuncaklarını toplamak konusunda zorlanmayacak ve sorumluluğunu kolayca yerine getirecektir.