Çocukların keşfetme ihtiyacı nasıl desteklenmeli? Keşfetmeye meraklı çocuklarla aileler arasındaki iletişim nasıl olmalı?

Doğumundan itibaren çocuk, inanılmaz bir merak duygusu içinde bulunuyor. Bu da öğrenmenin en önemli şartı! Böylelikle çevresinde, bir türlü adlandıramadığı nesneleri keşfediyor. Tüm bu tecrübeleri her çocuk emin olana kadar sürdürüyor. Çünkü çocuğun gelişimi için bu gerekiyor. Bu, anne ve babayı kızdırmak amacıyla yapılmıyor. Çocuğun dünyayı keşfetme dürtüsünden kaynaklanıyor.

Çocuklar kuralları bir şekilde öğrenmeli. Neyi yapabileceklerini, neyi yapamayacaklarını bilmeliler. Birçok çocuk sahibi aile, çocuklarına kuralları öğretemiyor, her zaman aynı sorunla karşılaşıyorlar. Sürekli, böyle davranmamaları gerektiğini, yaptıklarının yanlış olduğunu, kızarak ifade etmelerine rağmen, başarıya ulaşamıyorlar.

Yetişkinler ise, nerede ve nasıl davranmaları gerektiğini biliyor, tehlikeli durumların önceden farkına varıyorlar. Tek dilekleri çocuklarının böyle zamanları bir an önce anlayabilmesi ve ona göre davranması. Ancak sürekli öfkelenerek şikayet etmek, bir süre sonra çocukları duyarsızlaştırıyor.

Tecrübelerle öğreniyor

Peki, çocuklara kurallar nasıl öğretilebilir? Bunun için en doğru yol; edindikleri tecrübeler oluyor. Örneğin: Çocuk salondaki lambaya dokunmaması gerektiğini öğrenmeli. Bir ya da iki kez ikaz etmenize rağmen ona dokunmak istiyorsa, o zaman bırakın çocuğunuz ona dokunsun. Ancak o esnada canı yanarak bağırabilir, buna hazırlıklı olun. Salonun lambasına, neden dokunmaması gerektiğini anlayana kadar, öylece bekleyin.

Çocuğa yalın ifadelerle yaklaşın…

Artık azarlamalar yetersiz kalıyorsa, farklı bir yöntem geliştirin. Bu konuyu çözüme kavuşturmak için kızdığımız noktaları tekrar gözden geçirelim! Tabii ki bazen anne babaların sabrı tükenebiliyor. Sonuçta onlar da birer insan. Ancak yine de öfke kontrol altında tutulmaya çalışılmalı ve belli başlı bazı kurallara uyulmalı.