Para, para, para; varlığı bir dert yokluğu yara…

Son zamanlarda her yerde herkesle yeni paramızı ve dilimize girecek yeni birimleri konuşup duruyoruz. Bu konu bu kadar sık konuşulunca benim de aklıma para ve çocukların parayla olan ilgisi hakkında bir yazı yazmak geldi. Bu nedenle geçtiğimiz birkaç gün etrafımdaki çocukları inceledim ve para konusunda onların da oldukça bilgili olduklarını gördüm.

Aslında küçük yaşlarda çocukların parayla çok fazla bir ilgisi olabileceği pek aklımıza gelmez ama çocuklar yaşadıkları bir çok deneyimde para kavramı ile karşılaşıyorlar ve bunun sonucunda da bu kavram ile çok küçük yaşlarda tanışıyorlar. Çocukların ileriki yaşlarında para konusunda bilinçli davranışlar sergilemesi için küçük yaşlarda edinilmiş para harcama davranışları önemli bir role sahip. Çocuklarınızın bu konu hakkında olumlu davranışlar sergilemesini istiyorsanız, onlara küçük yaşlarında gereken mesajı vermeniz ve sizin de bu mesaj çerçevesinde hareket etmeniz gerekli.

Neler Yapabilirsiniz?

? Çocuğunuza para harcamakla ilgili çeşitli söylemlerde bulunmak yerine ona örnek olun. Sergileyeceğiniz tutarlı tavırlar her türlü açıklamanın önüne geçecek ve çocuğunuza istediğiniz mesajı iletmenize yardımcı olacaktır. Örneğin çocuğunuza bir oyuncağı para dışında bir nedenden ötürü almak istemiyorsanız “paramız yok, o nedenle sana bunu alamam” demeyin çünkü o mağazadan çıktıktan sonra yapacağınız her alış-verişle çocuğunuzun gözünde yalancı konumuna düşeceksiniz ve size olan güvenini yitirmesine neden olacaksınız.