Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan: “Çocuklar ekran başında 25. kare dediğimiz subliminal grafik tekniği kullanılarak zihnine istenilen bilgiler yüklenme yoluyla hipnotize edilebiliyor. Bu yolla özellikle dini mesajlar ve çok erken yaşta cinsel mesajlar ile çocuklar ciddi risk altına sokuluyor. Çocuk TV’de herhangi bir çizgi film ya da klip izlerken, normalde olduğundan daha sakin görünüyorsa, izlerken gözbebeklerinde büyüme, göz kırma refleksinde azalma ya da kaybolma varsa, seslendiğinizde duymuyor, tepki vermiyorsa izlediği yayında bir hipnotize unsuru olabilir.

“Çocuklara yerli çizgi filmler izletin, yabancı müzik kliplerinden de uzak tutun”

Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, çocukların ekran başında 25. kare denilen subliminal grafik tekniği kullanılarak zihnine istenilen bilgiler yüklenme yoluyla hipnotize edilebildiklerine dikkati çekerek, ”Bu yolla özellikle dini mesajlar ve çok erken yaşta cinsel mesajlar ile çocuklar ciddi risk altına sokuluyor” dedi.

Helpa Akademi kurucu ortaklarından Gülşah Sam Orhan, bilinçaltımızın ekranda herhangi bir film, bir Reklam izlerken, bir görüntüyü 24 kareye bölebildiğini ve kayıt altında aldığını kaydetti.

Günümüz teknolojilerinde bazı kötü niyetli kişilerin 25. kare adı verilen subliminal grafik tekniğini kullanarak, kişilerin bilinçaltlarına bir takım toplum ahlakına uyumsuz kelimeler veya simgeler gönderdiklerini ifade eden Orhan, şunları söyledi:

“Bizler 25. kareyi bilinçli olarak göremeyiz, fakat bilinçaltımız bu görüntü karesini algılar ve kayıt eder. Davranışlarımızda anlamlandıramadığımız pek çok olgunun sebebi 25. karelerdir. 25. kare tekniğiyle kişilerin zihnine istenilen bilgiler yüklenerek kişi bilinçsizce hipnotize edilmektedir. Bu mesajlara subliminal mesaj denilmektedir. bugün bu teknik; pek çok ünlü markanın reklam stratejilerinde kullanılmakta. Cips reklamı seyrederken anlamsızca canımızın cips istemesi, çocukların kış aylarında dondurma yeme merakları genellikle görsel medyanın bu tekniği kullanması ile olmakta. Görünenin dışındaki karede ürünü almaya özendiren kelimeler veya simgeler bulunmakta. Bunun yanında asıl tehlike, çocuklar için… Bugün ülkemizde yayımlanan ve çok beğenilen bazı yabancı çizgi filmlerde, 25. kare kullanılmakta ve bilinçaltlarına, şiddet, cinsellik, din ile alakalı pek çok veri girilmekte. Bunları izleyen çocuklar anlamsız bir şiddet eğilimine, cinsellikle alakalı gereğinden erken şeyler öğrenmeye özendirilmekte.”