Çocuğa misafir olmasını öğretmek çocuğa misafirliği öğretmek çocuğa misafirperverliği öğretmek çocukla ev ziyareti


Çocuğunuz küçük yaştayken, arkadaşları ona oyun oynamaya geldiklerinde ya da kendisi oynamak için başka bir arkadaşının evine gittiğinde nasıl davranması gerektiği üzerinde konuşmaya başlayın. Çocuğunuz üç yaşlarındaysa ona arkadaşlarını kapıda karşılamasını ve ne yapacakları konusunda seçimi arkadaşlarına bırakmasını söyleyebilirsiniz. Çocukların önceliği arkadaşlarına vermesi zordur ama birisi misafir geldiyse kural böyledir.

Tartışabileceğiniz diğer bazı konular şunlar olabilir: davet edilmeyi beklemek, misafir olarak gidilen evin kurallarına uymak, başkalarının evindeyken onlara yardımcı olmak, faaliyet seçerken işbirliği yapmak, sizi davet eden çocukla oyun oynamak, sizin yaptığınız şeyi yapmak istemediklerinde misafirleri ihmal etmemek, size ait olmayan bir şeyi kullanmadan önce izin istemek, aldığınız her şeyi yerine geri koymak ve ev sahibi arkadaşınız ve ailesine sizi davet ettiği için teşekkür etmek.

Yetişkinlerin güzel huylu çocukları sevdiklerini ve görgülü çocukları yeniden evlerine davet etmek isteyeceklerini tekrar tekrar vurgulayın.