müzikÇocuğunuzun gelişimi için gerekli olan hobilerin acaba ne kadar farkındasınız? Kendinizi sınayın ve gerçekçi bir değerlendirmeye başlayın.

1- Çocuğunuzla beraber alışveriş yaparken bir oyuncakçıya gittiğinizde istediği oyuncaklara yönelmesine, onlarla ilgilenmesine izin veriyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

2- Çocuğunuzla oyun oynayarak vakit geçirmek, onun duygusal açıdan gelişimi için çok önemlidir. Çalışma hayatı, ev işleri derken bu zaman kısıtlı olabiliyor. Böyle kısıtlı zamanlarda da olsa bu vaktinizi ne şekilde geçireceğinizi çocuğunuza soruyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

3- Çocuğunuzun ilk zamanlarda zevk aldığı aktiviteleri keşfetmek için içinde bulunduğu en uygun ortam, arkadaşlarıyla olduğu oyun ortamıdır. Bu ortamlarda çocuğunuzun neye yöneldiğini gözlemleyebiliyor ya da bu konuda uzmanlara danışabiliyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

4- Bazen ebeveynler, kendi çocukluklarında yapamadıkları isteklerini kendi çocuklarının yapabilmesini çok istedikleri için, onları bu yolda yönlendirirler. Çocuğunuzun hobi olarak ilgilenmeyi seçtiği şeyi yapmaktan gerçekten zevk alıyor mu?

a) Evet
b) Hayır

5- Çocuğunuzun yaptığı ya da yapmak istediği hobi, sizin sevmediğiniz ya da onaylamadığınız ya da maddi olarak size uygun olmayan bir hobi dalı olursa, yine de çocuğunuzu destekler misiniz?

a) Evet
b) Hayır

6- Çocuğunuzun değişik hobi alanlarını görebilmesi, tanıyabilmesi için, bu tarz etkinliklere, hobi merkezlerine götürüyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

7- Arkadaşlarının, evinize gelen misafirlerin, akrabaların yanında çocuğunuz, hobisini sergilemek, göstermek istediğinde buna izin verip sonrasında onu destekleyerek yanında olduğunuzu hissettirebiliyor musunuz?