Çocuk eğitiminde tek bir yol yoktur. Çocuğun karakterine, sahip olduğu becerilere, içinde yaşadığı ortama ve sizin ebeveynlik becerilerinize göre bu yollar değişiklik gösterir. Çocuğunuza iyi davranışlar öğretmek istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey ona rol model olmaktır. Yani kısaca, çocuğunuzun yapmasını istemediğiniz davranışı siz de asla yapmayın.

Ve işte diğer şeyler…

Pratik Öneriler:
Evde çocuk var kuralı: Bu kuralı asla unutmamalısınız, evinizde bulunan değerli, pahalı, tehlikeli ve kırılabilir eşyaları çocuğunuzun ulaşabileceği yerlerde bırakmamaya özen gösterin.
Şaka yapın: Pozitif olmak için çaba gösterin ve çocuğunuzun yaptığı davranışların eğlenceli yanını görmeye gayret edin. Tutarsız tepkiler göstermeyin ama her zaman da negatife odaklanmayın, çocuğunuzla eğlenmeye çalışın. Şakalaşın ve ona pozitif enerjinizi aşılayın.
Stresi azaltın: Hayatınızda stres yaratan birçok etken varsa çocuğunuzla ilgilenmek hiç de kolay olmayabilir. Hayatınızdaki stres oranını azaltmanız, hem sizin hem de çocuğunuzun mutluluğu için iyi bir çözüm olacaktır.

Pozitif Disiplin:
-Çocuğunuzun pozitif davranışlarına odaklanın ve tanık olduğunuz pozitif davranışları takdir edin. Çocuğunuzu övün ve onun özgüvenini geliştirin.
-Küçük hatalara göz yumun, her olumsuzluğu dünya meselesi haline getirmeyin, unutmayın hepimiz küçükken hatalar ve yaramazlıklar yaptık, şimdi sıra onlarda!
-Tehlikeli olacağını düşündüğünüz şeyler için her zaman çocuğunuza hayır deyin, bu konuda müsamaha göstermeniz çocuğunuzun konunun önemini anlayamamasına ve dikkatli olmamasına neden olacaktır. Neden “hayır” dediğinizi de çocuğunuzun yaşına uygun bir açıklama ile kendisine anlatın.
-Çocuğunuzdan çok fazla şey beklemeyin. Çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun beklentiler içinde olmanız hem sizin hem de çocuğunuzun mutluluğu için çok önemli.
-Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun ve aslında yetişkinler tarafından yönetilen çocuk dünyasında yaşamanın ne kadar zor olduğunu hatırlayın.
-Rutinler yani tekrarlanan aile alışkanlıkları çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Bu nedenle mümkün olduğunca çok bu rutinlere sadık kalmaya özen gösterin.
-Çocuğunuza mantıklı sınırlar koyun, sınırı aştığı zaman bunu ona söyleyin ve neden bu sınırı koyduğunuzu çocuğunuza açıklayın.
-Hayatınızda kurallar olsun ama çocuğunuzu kurallarla boğmayın. Sayısını bile hatırlayamadığı kuralları çocuğunuzun uygulayamayacağını unutmayın!
-Gerçekçi olun, çocuğunuzu cam fanusta yetiştirmiyorsunuz. Küçük çocuklar her şeyi elleyerek öğrenmek isterler, daha büyük olanlar özgürlüklerinin sınırlarını zorlamayı severler. Çocuğunuz bunları size yaşatıyorsa bunun normal olduğunu unutmayın, çocuğunuzla yaşıt çocukları olan ailelerle görüşün, aynı şeyleri onların da yaşadığını göreceksiniz. Biraz sabırlı ve hoşgörülü olun.