Kibarlık hem iyi bir karakter özelliği hem de önemli bir sosyal beceridir. Bu nedenle sosyal yaşamın gerekli bir parçasıdır. Fakat çocuğunuz bu beceri ile doğmaz, sonradan bu beceriyi edinir. Nasıl mı? Sizi izleyerek ve taklit ederek tabii ki. Siz de gün içerisinde karşınıza çıkan binlerce fırsatı değerlendirebilir ve çocuğunuza toplum içerisinde nasıl kibar davranması gerektiğini ona öğretebilirsiniz. İşte bazı önerilerimiz…

1. Çocuğunuzu aşağılamayın
Çocuğunuza nerede nasıl davranması gerektiğini uygun bir dille anlatmaya çalışın. Kibar olmasını ona öğretirken sizin de uygun davranışlar içinde olmanız gerektğini asla unutmayın. Örneğin, çocuğunuz masada geğirse ona dönüp “kaba olma, özür dile” diye tepki vermek sizin adınıza çok da kibar bir davranış olmayacaktır. Bu nedenle çocuğunuza uyarıda bulunmak için şöyle diyebilirsiniz:
“Geğirmek hoş bir davranış değildir, bunu yapmamaya özen göstermelisin, eğer yanlışlıkla yaptıysan etrafındaki insanlardan mutlaka özür dilemelisin.”

2. Çocuğunuzu tekrar ederek düzeltin
Çocuğunuzu uygun olmayan bir cümle kullandığında, çocuğunuzun söylediği cümle daha uygun ve kibar bir dille ona tekrar söyleyin ve çocuğunuza “bunu mu söylemek istedin” diye sorun ya da “böyle söylemeni tercih ederdim” deyin.

3. Ona bağırmayın, ne yapmasını istiyorsanız onu söyleyin
Çocuğunuzun yapmadığı davranışlarda ona bağırmak ve sinirlenmek yerine ona yapması gereken davranış tekrara söyleyin ve bunu belirli aralıklarla tekrar edin. Ona bağırmak pek de kibar bir davranış olmayacaktır.