Şimdiye kadar herkese gülücükler dağıtan bebeğiniz, artık kimseye yüz vermiyor mu? Halk arasında “yabancılama”” olarak tanımlanan bu davranış, gerçekte ne anlama geliyor? Çocuğunuza bu dönemde nasıl yardımcı olabilirsiniz? Bu sorunun yanıtını öğrenmek için yazımızı tıklayın yeter!

Dedesi Alper´i çok seviyor ve onu şımartmak, onun sevgisini kazanmak için her şeyi yapıyor. Ancak henüz 7 aylık olan İlker, bir türlü onun kucağına gitmiyor. Oysa dedesi, bütün 1 hafta göremediği torununu seveceği için ne kadar da heyecanlı. Alper ise, annesinin kucağından inmemekte kararlı. Evet, minik Alper´in bu davranışları, onun yabancılama dönemine girdiğini gösteriyor. Bebeğin yabancılara ya da sık görmediği kişilere karşı negatif tepkiler göstermesine “yabancılama”” deniyor.

Korku doğal bir tepki

Bebeğin insanlara karşı yabancılamaya başlamasının çok normal bir tepki. Bu, bebeğinizin alışmış olduğu insanları diğer insanlardan ayırdığını gösteriyor. Yabancılama dönemi, genellikle 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklarda görülüyor. Bu sürenin ne kadar şiddetli ve uzun süreceği, bebeğinize bağlı.

Aileler, küçük çocukların anne babaları dışındaki kişilere tepkili davrandıklarını bilseler de, böyle bir durum karşısında şaşkınlığa, tedirginliğe kapılıp, ona karşı yanlış davranışlar sergileyebiliyorlar. Ancak yabancılamanın normal ve yetenek gerektiren doğal bir süreç olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Gözden uzak, gönülden ırak!

6. aya kadar bebek, “Gözden uzak, gönülden de ırak”” prensibine göre yaşıyor. Örneğin; bebeğin ilgisini çeken renkli bir vazoyu onun görebileceği bir yerden kaldırdığınızda, ona duyduğu ilgiyi kaybediyor. 6. aydan sonra ise bebek, gözden uzak olanların halen var olduklarını öğreniyor. Bebek, artık anne babasını özlemeye başlıyor. Bu, bebek açısından oldukça büyük bir adım. 7. – 8. aylardan itibaren bebekler, bedensel değişiklikler de yaşıyorlar. Kemikleri güçleniyor ve kasları gelişiyor. Dolayısıyla daha fazla hareket etmeye ve emeklemeye başlıyorlar. Emeklemeyle birlikte keşfetme isteği de artıyor. Hareketlilik ve keşfetme dürtüsü, bebeği tehlikeye sokabiliyor. Bu nedenle, çocuğun güvenliği açısından yabancılama dönemi aslında çok gerekli bir süreç. Bu dönem sayesinde bebek, annesinin yanından fazla uzaklaşmıyor ve tehlikeye girmiyor.