stresYaşanan önemli değişiklikler, iş hayatının zorlukları, ikili ya da aile ilişkilerindeki iletişim sorunları, fizyolojik değişikler ve birçok daha neden strese yol açabiliyor. Fizyolojik ve psikolojik pek çok soruna neden olabilecek aşırı stresi sadece yetişkinler yaşamıyor. Bu durumdan en az yetişkinler kadar çocukların da etkilenebileceğini söyleyen Reem Nöropsikiyatri Merkezi Kurucusu Mehmet Yavuz, çocuklarda yaşanan stresin nedenlerini belirterek, çözüm önerileri sunuyor.
Çocuğunuz Stres Altında Olabilir!

Ebeveynler, çocuklarının rahat olduğunu ve yaşanan stresten etkilenmediğini düşünse de çocukların da stres altında olabileceğini söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, ailelerin bu durumu anlamaları için şöyle ipuçları veriyor: ‘Çocuğunuzun hareketlerinde değişiklikler fark ediyorsanız bu durum çocuğun kendisini stres altında hissetmesinden kaynaklanabilir. İçe kapanma, uyku ve yeme problemleri, aniden ortaya çıkan şiddetli ağlamalar, aşırı kızgınlık hali, davranışlarını kontrol edememe, sosyal çevreye karşı baş gösteren ilgisizlik, okul yaşamında başarısızlık gibi durumlar söz konusuysa çocuğunuz kendisini stres altında hissediyor olabilir.

Stresin Farklı Nedenleri Olabilir
Doktor Mehmet Yavuz, çocuklarda stresin temel iki nedene bağlı olarak çeşitli durumlardan kaynaklanabileceğini belirtiyor. Doktor Mehmet Yavuz, ‘Çocuklarda görülen stres iç kaynaklara ve dış kaynaklara bağlı olarak ortaya çıkan nedenlerden olabiliyor. İç kaynak olarak ortaya çıkan nedenler arasında, çocuğun gelişimine bağlı olan nedenler ilk sırayı alıyor. Çocuklar büyürken farklı gelişim evrelerinden geçerler ve kendine göre zorluklar yaşarlar. Bu durum çocuğun kendisini stres altında hissetmesine neden olabilir. Diğer bir neden ise çocuğunuz karakteristik özelliğinden dolayı kaynaklanıyor. İçe dönük, hassas yapıdaki çocuklar kendilerini daha fazla stres altında hissederler. Fiziksel nedenler de stresli olmasına sebep olabilir. Çocuğunuzun sahip olduğu bir fiziksel engel ya da kronik bir hastalık onun dış olayları farklı algılamasına ve stres yaşamasına sebep olabilir.’ diyerek iç kaynaklardan kaynaklanan nedenlere dikkat çekiyor.