korkuHer zaman patolojik düzeyde olmasa da küçük çocuklarda ‘Duyu Bütünleme Sorunları’ na sıkça rastlanıyor. Duyu bütünleme sorununun en yaygın örneği, bazı uyaranlara (ses, tat, koku, doku, hareket vb.) aşırı tepki verme ya da hepten kaçınmadır. Duyusal uyaranlardan kaçınma her çocukta farklı kombinasyonlarda ve farklı davranış şekilleriyle kendini gösterebilir. Aşağıda her bir duyu kategorisine ait bütünleme sorunu örneklerini bulabilirsiniz. Bu semptomlar çocuktan çocuğa hafif, orta ya da sert düzeyde olabilir.

DOKUNSAL UYARANDAN KAÇINMA

Dokunsal bütünleme zorluğu yaşayan çocuklar diğer kişilerin kendisine dokunmasından hoşlanmazlar ve iterek, geri çekilerek tepki verebilirler. Dokunulma ihtimalinin yüksek olduğu kalabalık ortamlardan kaçınırlar. Bu çocuklar genelde saçının yüzünün yıkanmasına, tırnağının kesilmesine direnç gösterirler. Giydirilirken ya da banyoda aşırı tepkiler verebilirler. Bazı kıyafetlerin dokularından, belirli kumaşlardan ya da tshirt’unun kenarındaki etiketten rahatsızlık duyabilirler. Kum, toprak, çimen gibi farklı dokudaki yüzeylere basmak istemeyebilirler. Fiziksel olarak canının yanmasına aşırı duyarlı olabilirler.

TATLARDAN KAÇINMA

Bazı çocuklar yiyeceklerin belirli aramolarından, dokularından ya da sıcaklık düzeyinden hoşlanmayabilirler. Acı yiyeceklere çok duyarlı olabilirler. Diş firçalamaktan nefret ediyor ve ‘acıyor’ diye tepki veriyor olabilirler. Bu çocukların çoğu bebeklikten itibaren beslenmede bazı sorunlar yaşar. Örneğin sık kusmak, öksürmek, yiyecekleri tükürüp çıkarmak gibi.

HAREKETTEN KAÇINMA

Pozisyonunun değiştirilmesi ya da hereklet ettirilmeye karşı aşırı tepkili çocuklar olabilir. Bu çocuklar ayaklarının yerden kesilmesinden, parktaki salıncak ve kaydıraktan rahatsızlık duyarlar ya da muayene için başının ya da bedenin hareket ettirilmesini istemezler. Bazı çocuklar aynı sorunun bir yansıması olarak yüzmeyi öğrenmek istemezler. Sudaki kontrolsüz hareketler onlar için korkutucu olabilir.