Çocuklar hayatlarının ilk 7 yılında okuma ve yazma bilmedikleri için dil gelişimlerini sadece duydukları kelimelerle beslerler. Bu evrede etraflarındaki her sese karşı çok duyarlıdırlar. Özellikle 2-3 yaşlarındaki çocuklar her duydukları sesi taklit ve tekrar ederek bu sesleri özümsemeye ve anlamaya çalışır. Hatta bu dönemde bazı çocuklar sizin söylediklerinizi aynen tekrar eden papağanlara benzer.

Çocuklarınızın bu döneminde etraftan çeşitli küfür sözcüklerini duymaları ve kullanmaları çok normal. Bu durumun bir nedeni, bu sözcükler her gün duyulan sözcüklerden faklı oldukları için çocuklara bunları kullanarak konuşmak daha çekici geliyor. Diğer bir nedeni ise çocuklar bu sözcüklerin tam olarak ne ifade ettiğini bilmedikleri için bu sözcükleri kullanmak akıllarına ne zaman gelirse o zaman kullanabiliyorlar. Böyle bir durumun alışkanlık haline gelmesini engellemek için ilk önce çocuğunuzu bu kelimelerden uzak tutmalısınız, sonra da çocuğunuza bu kelimelerin ne kadar kötü anlamlar taşıdığını anlatmalısınız. İşte size yardımcı olacak birkaç ipucu…

Neler Yapabilirsiniz?

• Her zaman söylediğimiz gibi anne-babası olarak sizler çocuklarınızın önündeki en önemli rol modellersiniz. Sizin yaptığınız ya da söylediğiniz her şey çocuğunuzun da davranışlarına yansıyacaktır, unutmayın! Bu nedenle çocuğunuzun yanında küfür etmemeye özen gösterin!

• Eğer çocuğunuz okula gidiyorsa bu durumu öğretmeni ile paylaşarak ortak biz çözüm yolu bulmayı deneyin. Bu konu hakkındaki hassasiyetinizi öğretmenin de anlaması çocuğunuzun okul ortamındaki konuşmalarının da takip edilmesine ve çift taraflı (okul ortamı-aile ortamı) bir uyumun olmasına yardım eder.