İngiltere’de yapılan bir araştırmada bilgisayar oyunlarının, 7 yaş ve üstü çocuklarda mantıklı düşünme ve stratejik plan yapma yeteneklerini geliştirdiğini ortaya koymuş. Ayrıca çocuğun ödev yaparken internetten yararlanması, ilgisini çeken konularda detaylı bilgileri internette bulması da onun gelişimi açısından faydalı.

Ancak doğru kullanılabilirse sayısız faydaları olan internet, yanlış kullanıldığında çocuğunuza yarar yerine zarar getirebiliyor. Bu konuda en önemli görev olan yönlendirme de size düşüyor. Hisar Intercontinental Hospital’dan Klinik Psikolog Sedef Akbay konu hakkında ailelere bilgiler veriyor.

Bilgisayar ve çocuk

Bilgisayar başında geçirilen süre zaman içinde uzamaya başladıysa, çocuğunuz bütün gün bilgisayar başından kalkmıyorsa ve bu durum onun hem sosyal hem de okul hayatını engellemeye başladıysa anne – baba olarak yapmanız gerekenler var.

Öncelikle çocuğun her gün bilgisayara ayırdığı zamanı belirlemelisiniz. Toplam süre ilköğretim dönemi çocuklarında iki saatten fazlaysa sınırlandırmaya gidebilirsiniz. Aşırı kullanımı engellemenin en kolay yollarından biri , bilgisayarı çocuğun odası yerine ortak çalışma odası gibi yetişkinlerin takip edebilecekleri bir yere koymaktır. Aile içinde birden fazla kişi aynı bilgisayarı kullanırsa çocuk sırasını bekleme, başkalarının eşyalarına saygı gösterme gibi beceriler geliştirir.

Bilgisayar kullanan çocuklara öneriler

1- Bilgisayar ve internet kullanımını belli bir program dahilinde, belirli saatlerle sınırlandırın. Bu zaman ayarlamasına çocuğunuzla birlikte karar verin. Bu süre okul günlerinde daha kısa hafta sonlarında daha uzun olabilir.