zihinsel gelişim

cocukta zıhınsel gelişim, çocuğun zihinsel gelişimi, çocuğun zihinsel gelişimi için ne yapılmalı, çocuğun zihinsel gelişim özellikleri, çocuğun zihinsel gelişimine çizgi filmler etki eder mi, çocuğun zihinsel gelişiminde sorun olduğu, çocuğun zihinsel gelişim evreleri, çocuğun zihinsel gelişiminde yumurtanın faydası


Her çocuğun zihinsel kapasitesi diğerinden farklıdır. Ancak zihinsel gelişimi destekleyecek yollarla bu kapasitenin artırılmasının mümkün olduğunu söyleyen Uzman Pedagog Feriha Dildar Şenkaya, anne-babalara yardımcı olacak birkaç ipucu verdi.

Geçmişte yenidoğanın çevre ile ilgili algılarında yetersizliğine inanılırdı. Ancak bugün pek çok farkındalığa sahip olduklarını biliyoruz. Örneğin, annelerini ve yakın çevreyi ilk günden itibaren anlamaya, tanımaya, sesler ve duygular arasında bağlantılar kurmaya başlıyorlar.

Doğumdan hemen sonra, bebeğin beyni öğrenmeye hazır geniş bir alandır. Yakın çevre bebeğe ne kadar çok ve kaliteli mesaj verirse, beyinde öğrenme ve güçlü zihinsel donanım için o kadar kuvvetli bir zemin oluşabilir. En güçlü mesajlar ise anne ve yakın çevrenin koşulsuz sevgisini bebeğe aktarması ile verilir.

Elbette her çocuk farklı zihinsel kapasiteye sahiptir. Ancak sahip olunan malzemeden en kaliteli ürünün çıkması, bebeğe gösterilen aktif ilginin zenginliğine bağlıdır. 0-3 yaş arası çocuğunuz için, yeterli ve doğru zihinsel uyarımları sevgi dolu bir ilişki içinde ona sunabilen bir yakın çevre oluşturmalısınız. Çocuğunuzun bakımından bir başkası sorumlu olsa dahi bu ortamı bebeğinize sunmasını sağlamaya çalışmalısınız….

Yapmanız gerekenler

* İlk günlerden itibaren bebeğin çıkardığı seslere hoş ve sevecen seslerle, benzer vurgularla karşılık verin.

* Çocuğunuzun televizyon izlemesini asgariye indirin ve saatlerini bir düzene koyun.

* Öfkeyle hareket etmemeye, fiziksel cezalar uygulamamaya, gereksiz ve sert kısıtlamalar koymamaya dikkat edin.