2 yaş çocuğu inatlaşma çocuğun inatlaşması çocuklarda inat çocuklarda inatçılık çocuklarda inat neden olur çocuk inadıyla nasıl başedilir inatçı çocuklara nasıl yaklaşılmalı çocuklara istemediği şeyleri yaptıramamak


Çocuklarınızı özenle büyütürken çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmanız çok önemli. Özellikle gelişim alanlarının temellerinin atıldığı 0-6 yaşta çocuğunuza yaklaşımınız ve iletişiminiz daha da önem kazanıyor. Bu dönemde çocukla güç kavgasına girmekten çekinmeniz ve anne baba olarak tutarlı davranmanız gerekir.

Uzman Pedagog Sevil Yavuz, herkesin parkta, alışveriş merkezinde, oyuncak mağazaları önünde anne babasıyla inatlaşan çocuklara çok sık tanıt olduğunu ve çözümünü merak ettiğini söylüyor. “Çocuğunuz sizinle inatlaşıyorsa ne yapmalısınız?” sorusunun basit bir cevabı yok. Çocukları bebeklik döneminden itibaren tutarlı bir disiplinle büyütmek gerekiyor. Çocuğunuza sevgi ve ilginizi dozunda vermelisiniz. Çok ilgili ve korumacı olmak, çocuğun her dediğini yapmak sadece çocuğun inatlaşmasına neden olmaz, gelişimini de olumsuz etkiler.

İnatlaşmanın en yoğun olduğu dönem 2-3 yaş dönemidir.
İnatlaşmanın en yoğun olduğu dönem çocukların bebeklik döneminden çıkıp erken çocukluk dönemine girdiği 2-3 yaş dönemidir. Bu dönemde çocuklar inatlaşarak, ağlayarak istediklerini anne babaya yaptırabildiğini görür ve öğrenirler. Çocuklar büyüdükçe bu durum daha profesyonel bir hal alır. Çocuklar ağlayarak, çığlık atarak, kendini yere atarak, öksürerek ve hatta kusarak ikna edemediği anne ve babasını bu stratejilerle ikna etmeyi başarır. Anne babalar bu yoğun ağlama ve inatlaşma krizlerinde pes etmek ve çocuğun dediğini yapmak zorunda kalır. Özellikle alışveriş merkezleri ve park gibi sosyal ortamlarda çocuğun ağlaması anne babayı daha da kaygılandırır ve rahatsız eder. Anne baba başkalarının bakışından rahatsız olduğu için hemen pes eder ve çocuk yine istediğini anne babasına yaptırır.