çalmaBu davranış karşısında kesinlikle yapılmaması gerekenler şunlardır:

 • Çocuğa hırsız etiketi yapıştırmak,
 • Çocuğun bu davranışını deşifre etmek,
 • Şiddete başvurmak,
 • Tehdit etmek veya onur kırıcı cümleler sarf etmek,
 • Artık sana güvenmiyorum” tarzında ifadelerde bulunmak,
 • Küçük düşürücü, rencide edici, yargılayıcı ve suçlayıcı tepkilerde bulunmak, Çalma sorunu ile karşılaşan ebeveynler ne yapmalıdır?
 1.  Öncelikle ebeveyn paniğe kapılıp yukarıda belirtilen hatalı tepkilerde bulunmamalıdır.
 2. Bu dönemde çocuk ilgiden ve sevgiden daha fazla mahrum bırakılmamalıdır. Bilakis ebeveyn, çocuğa varlığıyla destek olmalı ve sevgisini hissettirmelidir.
 3. Çocuğa ahlaki öğretilerde bulunmak üzere, ebeveyn çocukla konuşmalı, daha da önemlisi çocuğa model olmalıdır. Hatta çocuğa örnek olmak amaçlı minik yaşantı durumları dramatize edilmelidir. Örneğin; arkadaşına ait bir eşya kendisinde unutulan baba, durumla alakalı olarak yüksek sesle düşünmeli ve arkadaşını arayarak özür dilemelidir ve bütün bu olanlara çocuğun şahit olması sağlanmalıdır. Bu örnekler gerektiği kadar arttırılmalı, fakat her defasında çocuk hatasından dolayı uyarılmamalıdır.
 4. Aile içindeki duygusal bağ ve iletişim gücü arttırılmalıdır. Böylece, çocuk bu tarz bir sorunla karşılaştığı zaman veya bir hata yaptığında rahatlıkla bunu ailesiyle paylaşabilir ve gerekli önlemler alınabilir.
 5. Çocuğa verilen harçlık miktarı, çocuğun ihtiyaçlarını karşılar nitelikte olmalıdır. Bunun dışında para ihtiyacı olduğu zamanlar bunu ebeveyni ile paylaşma ve gerekli görüldüğü takdirde kendisine para takviyesinde bulunma hakkı olduğu, kendisine hatırlatılmalıdır.
 6. Çocuktaki empati gücü kuvvetlendirilmelidir. Çalma davranışı neticesinde aldıklarını iade etmesi ve empati kurabilmesi sağlanmalıdır.
 7. Bütün bunlara rağmen sıkıntı devam ederse bir uzmandan yardım alınmalıdır.