Çocukların agresif davranışlar sergilemesinin birçok nedeni vardır.

Küfür edem, kardeşine ya da arkadaşlarına vuran çocuklarla pek çok kez karşılaşmışsınızdır. Peki, çocuklar bunu neden yapıyor? Evlilik ve Çocuk Terapisti Uzman Psikolog Ramazan Şimşek, çocukların neden agresif davranışlar sergilediğini anlattı ve ailelere önerilerde bulundu.

Her anne babadan çocuğun kavgacılığı, agresifliği ya da küfürlü sözlerine ilişkin bir kez de olsa mutlaka şikayet duyarsınız. Kardeşe vurma, anne babaya vurma, kreş arkadaşlarıyla kavga etme en sık duyulan şikayetlerdir. Peki, çocuklar neden bazen saldırgan olurlar? Genetik faktörlerin yanında en sık gördüğümüz nedenler şunlardır;

Aile içi şiddet ve model alma: Görülen en büyük etkendir. Fiziksel ve psikolojik olan iki yönü vardır. Şiddet denildiğinde ilk akla gelen fiziksel olsa da en sık görülen şekli psikolojik olanıdır. Kıyaslama, aşağılama, sevgisizlik, bağırma, uygun olmayan cezalar verme de psikolojik şiddet kapsamında ele alınır. Buna maruz kalan çocukta “Ben yetersizim, değersizim, sevilmeye layık değilim” inancı oluşur. Bu inanç agresyonun en temel nedenlerinden biridir.

Bağımsızlık dürtüsü: Çocuk büyüdükçe kendini daha büyük ve önemli hissetmek için bu girişimlerde bulunabilir.

Hayal kırıklığı: Çocuk kendi çevresini istediği gibi kontrol edemediğinde üzülür ve bildiği şekilde karşılık verir. İstediği oyuncağı bırakması için arkadaşını ısırır, oyuncağını almaya çalışan oyun arkadaşına vurur ya da onu engelleyen kardeşini itebilir.

Aşırı izin vericilik ve eşlik eden empati eksikliği: Gelişim dönemi açısında zaten ben merkezci olan çocuğun her isteği yerine geldiğinde, olumsuz davranışlar pekiştirildiğinde, empati duygusu azalır ve en ufak sorun karşısında öfkeli, kavgacı ve yıkıcı davranır.