hırçın çocuk

18 aylık bebeğim çok hırçınlaştı çocuğun hırçın davranması çocuğun hirçin olmasi çocuğun hırçınlaşması çocuklarda hırçınlık hırçın çocukla başa çıkma hırçın sinirli


Günlük yaşam içinde genellikle çok duyduğumuz cümlelerden biridir,hırçın çocuklar. Zaman zaman gerçekten de çocukların hırçınlaştıkları bilinir.Hırçın kelime anlamı bakımından oldukça geniş anlamları kapsar ve öfke nöbetlerinden yaramazlıklara kadar pek çok kavramı içine alır.Hırçınlık bir duygu durumu olabileceği gibi,bir davranış biçimi de olabilir.Durumu net tanımlamak önemlidir çünkü çocuğa nasıl davranılması gerektiği bu tanımlamaya göre yapılmak durumundadır.

Hırçınlık Nedir, Ne Zaman Başlar?
Çocuklar yaklaşık bir yaşlarından itibaren kişilik özelliklerini ortaya koyan belirgin davranışlar sergilemeye başlarlar. Artık birey olma yolunda ilerleyen bir çocuk hem genleri yoluyla getirdiği hem de yakın çevresinden modelleyerek öğrendiği bazı davranışları ortaya koyar. Her çocuk kendine özeldir ve her çocuk farklı kişilik özellikleri taşır.Kimi çocuk içe kapanık olur kimisi dışa dönük. Bazı çocuklar konuşkan olabilirken bazıları daha sessiz ve sakin olabilirler. Kimi çocuksa hareketlidir, diğerleri daha durgun.Bu gibi davranışların dışında bir de bazı duygu durumları vardır ki hırçınlık da bu tür bir durumdur. Üstelik hırçınlık bir duygu durumudur ama sonuçları davranışlara yansır.

Hırçınlık dediğimizde öfke,ısrar etme,inat ve tutturma,saldırgan davranışlar,zarar vericilik, ağlama nöbetleri,her şeye karşı çıkma,uzlaşmaya yanaşmama gibi en hafifinden en uç noktalara kadar pek çok şeyden bahsedebiliriz. Bu bir duygu ve davranış bocalamasıdır diyebiliriz. Çok küçük yaşlardaki çocuklarda da görülmektedir ancak bilinçli hırçın davranışlar yaklaşık olarak 2-3 yaşlarda ortaya çıkar. Ortaya çıkmasıyla beraber de anne babaların eli ayağı birbirine girer.Ne yapacaklarını, nasıl davranacaklarını bilemezler.