alt ıslatma4 yaşını doldurduğu halde çocukların altını ıslatıyor olması “enuresis” olarak adlandırılır. Ergenliğe kadar hatta daha sonrasında da devam edebilecek enuresis sorunu, en sık karşılaşılan davranış bozukluklarındandır. Alt ıslatma sorunu ebeveyni rahatsız ettiği kadar1 sorunu yaşayan çocuğu ve ergeni de etkilemektedir. Bu çocuk ve ergenlerde özgüven problemi oluşma ihtimali yüksektir. 14 yaşındaki enuretik bir ergenin ifadesi: “Çok mutsuzum, çünkü; her gece acaba yarın sabah yatağı nasıl bulacağım? diye düşünmekten bıktım:’ Evet bu tarz ifadeleri ergenlerden duymak çok mümkün.

Benzer duyguları çocuklar da yaşayabilmekte ve bu duygular zamanla özgüvene ve kişilik gelişimine yansımaktadır. Erkeklerde kızlara oranla daha fazla rastlanan enuresis, ağırlıklı olarak geceleri görülmektedir. Düşük oranda gündüzleri de görülebilmektedir.

Oluşum Nedenleri

Enuresis iki şekilde kendini gösterebilir: Birincil enuresis, doğumla birlikte başlar ve kas kontrolsüzlüğüne bağlıdır. Bu vakalarda tuvalet eğitimlerine yeterince önem verilmemesi, sorunun oluşumunun ana nedenidir. Zamanla ortadan kalkabilecek bu sorun karşısında ebeveynlerin hassas ve özenli davranmaları gerekmektedir. İkincil enuresis, çocuğa tuvalet eğitimi verilmesinin akabinde, çocuk, kas kontrolünü sağlayabildiği halde daha sonra bir gerilime bağlı olarak oluşan alt ıslatma durumudur. Bu çeşit alt ıslatma çok farklı nedenlere bağlı olabilir. Yeni kardeşin doğumu ile çocukta bir gerileme davranışı olarak görülebileceği gibi taşınmak, sevilen birinden ayrılma, anne-babanın ayrılığı, ilgisizlik, şiddete maruz kalma, eleştirilme vb.. . nedenlerle alt ıslatma davranışı görülür. Tuvalet eğitimi esnasında ebeveynin hatalı tutumu.