Çocukların disiplinle büyütülmesi gerektiğini hepimiz biliriz. Ancak disiplin dediğimiz şeyin ne olduğunu biliyor muyuz acaba? Disiplinli olmak çocuğun doğasında mı var yoksa çocuk yaşadığı ortamda mı öğrenir disiplini? Bu soruları belki kendi kendinize hiç sormadınız ama konu ile ilgilenen birçok uzman bu soruları çok defa kendilerine sormuşlar ve cevabını bulmaya çalışmışlar.

Uzmanlara göre disiplin, belirli sınırlar içerisinde çocuğa kendi benliğini bulma ve geliştirme fırsatı sunmak, çocuğun kendi yanlışlarını anlamasını sağlamak, yanlışlarını doğruya çevirmesine yardımcı olmak olarak tanımlanıyor.

Toplumumuzda bu kavramın tam olarak bilinmemesinden kaynaklanan yanlış uygulamalar çocuklara kendi benliklerini bulmaları için fırsat tanımak bir yana kendilerine ve anne-babalarına güvenmelerini de olanaksız hale getiriyor.

Günümüzde disiplin kavramı maalesef kaba kuvvet, dayak ve şiddetle çok sık anılır hale gelmiş bulunmakta. Bunun sonucu olarak aileler çocuklarını bu yollara başvurarak eğitmeye çalışıyorlar. Ancak bu tip bir eğitim metodu çocuğun yanlış davranışını sadece kısa bir süre için durduracaktır asla sonlandırmayacaktır. Davranışın sonlandırılabilmesi için çocuğa yanlış davranışının neden yanlış olduğu hakkında bilgi verilmeli, bu davranışını engelleyecek alternatif çözümler bulunmalı ve onu olumlu davranışa doğru yönlendirmek gereklidir.

Çocuğunuzu disiplin ederken nelere dikkat etmelisiniz?

? Çocuğunuza sınırlar koyarken bu sınırların nedenini açıklamaya çalışın. Örneğin çocuğunuz kendi odasında su ile oynamak istiyorsa ve siz bunu kabul etmiyorsanız çocuğunuza mutlaka kabul etmeyiş nedeninizi açıklayın. “Odanda su ile oynamanı istemiyorum çünkü su yere dökülüp halıyı ıslatabilir” diyebilirsiniz.