sinirli bebeklerHayır demeniz, kuralları net bir şekilde belirlemeniz ve çocuğunuza kurallara uymamasının sonuçlarını anlatmanız, kısacası sınır koymanız belki de en çok zorlandığınız konulardan biri. Günümüzde çocuklarının isteklerini yerine getirmemenin yaratacağı duygusal yükle baş edemeyen ve bu nedenle sınır koymakta zorlanan anne-babaların sayısı artıyor.

Peki ama çocuğunuza sınır koymanın onun ruh sağlığı üzerinde en az ona sevginizi göstermek kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Sınırlar, çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor. Sınır koyan anne-babaları çocuklar, kendilerini önemseyen ve kendileriyle ilgilenen ebeveynler olarak görüyor. Evde bazı kuralların olması çocuğu dış dünyadaki kurallara da hazırlayan önemli bir adım. Çocukların kendilerine sınır koyamayacaklarını ve bu görevin, onları yetiştiren anne-babalarının görevlerinden biri olduğunu unutmayın.

Evimizin kuralları var!

Herkesin, her yerin, her işin kuralları var. Tabii birlikte yaşadığınız evin de bir “yapılabilecekler” ve “yapılamayacaklar” listesi olmalı. Üstelik şimdi bu listeye çocukla birlikte farklı maddeler de eklemelisiniz. Eşinizle kurallar listenizi yapın ve mutlaka uyulması gerekenleri yazıp bir yere asın. Mesela; yemek masada yenecek, yatmadan önce dişler fırçalanacak, kimseye bir şey fırlatılmayacak veya vurulmayacak… gibi. Fakat bu listeyi yaptıktan sonra önemli olan, çocuğunuz bu kurallardan herhangi birine uymadığı takdirde, baştan belirttiğiniz sonuçları uygulamanız. Sizi ve kurallarınızı sık sık sınamak isteyen çocuğunuza karşı sabırlı ve mutlaka tutarlı olmalısınız.