Çocuk disiplini çocuk ve ceza çocuğa ceza vermek çocuğa ödül vermek çocuğu disiplin etmek


Yorgun argın işten geldiniz. Çocuğunuz evin altını üstüne getirmiş ve hala da devam ediyor. Gürültü kaldıracak durumunuz yok. “Yapma” diyorsunuz olmuyor. “Sessiz ol” diyorsunuz dinlemiyor. Belki de kulak vermiyor. Oysa sizi anlamalı, öyle değil mi? Öyleyse kendinizi ona anlatın. “Çok yorgunum, biraz dinlenmek istiyorum, bu gürültü beni rahatsız ediyor.” İşte olay bu. Sizi anladı ve odasına gitti. Burada önemli olan duygularınızı açık olarak yansıtmanızdır. O anda ne hissediyorsanız, bu duygunun adını koyup karşınızdakine gönderin. Unutmayın ki sizin de gereksinimleriniz var. Ve bunları ne kadar karşılarsanız o kadar zinde olursunuz.Çocuklarınızla ilişkileriniz de daha sağlıklı olur.

Sorunları olduklarında siz çocuklarınızı dinlemişseniz, sizin sorununuz olduğunda da onlar sizi dinleyeceklerdir. Yapmak istedikleri şeye çok fazla gereksinim duydukları için çok daha kolay çözüm üreteceklerdir. Siz onlara duygularınızı söyleyin. Onlar bir çözüm yolu nasılsa bulurlar. Sessizlik mi istiyorsunuz? Onlar da top oynamak için başka bir odaya gidebilirler. Misafiriniz gelecek ve evin dağılmasını istemiyor musunuz? Onlar da oyuncaklarını kendi odalarında dağıtırlar. Hoşgörülü olmak her zaman kolaydır, fakat kararlı olmak zordur.

Yukarıda sayılanları kararlılıkla uygularsanız birçok problemden kurtulmuş olursunuz. Fakat yine her şey bitmez. Üstesinden gelemediğiniz sorunlar da olabilir. O zaman ceza yöntemini kullanabilirsiniz. Tabi ceza vermeden önce çözümlere odaklanmak gerekir. Çünkü ceza kısa vadeli bir çözümdür. Çocuk aldığı ceza ile yapmış olduğu suçun sorumluluğunu üzerinden atar. Fakat ceza verilmeden çocuğa suçunu hissettirebilirseniz daha kalıcı olur. O zaman bir şeyler öğrenir. Yani çocuk cezaya odaklanmak yerine suça odaklanmış olur.