Çalışan annelerin çocuğu ile iletişimi nasıl olmalı? Çalışan anneler nelere dikkat etmeli? İşte Uzman Klinik Psikolog E. Hazal Kayan’dan çalışan anneler için öneriler…

İtiraf edilse de, gizli bir yerlerde kalmış olsa da bu duygu çalışan ebeveyn için, özellikle de birincil bakımveren kişi olan anne için oldukça tanıdık olmalı. Biraz da rahatsız edici aslında, çünkü beraberinde “Çocuğuma yetemiyor muyum?” sorusunu da barındırır bu his.

ANNENİN ÇALIŞMASI ÇOCUĞU OLUMSUZ ETKİLEMİYOR

Özellikle çalışan annelerin çocuklarıyla ilişkilerini temel alan birtakım araştırma bulguları genellikle, annenin çalışmasının çocuğu olumsuz şekilde etkilemediği yönündedir. Araştırmalar her gün işe giden annelerin çocuklarının gelişiminin yavaş olmadığını ve zarar görmediklerini, annenin çalışıyor olmasıyla ilintili herhangi bir gelişimsel sorun bulunmadığını gösterir. Annenin, çocuğun bakımı için önemli bir kaynak olduğu ancak annenin çocuğu ile güçlü bir ilişki oluşturması için 24 saate ihtiyaç olmadığı saptanmıştır.

İŞTE ÇALIŞAN ANNE-ÇOCUK İLİŞKİSİNİN SONUÇLARI

Annenin dışarda çalışması çocuğun gelişimini geciktirmiyor.

Çalışan anneler ev işleri ve boş zaman faaliyetlerine daha az zaman harcıyorlar.

Annenin evde kalması ya da dışarda çalışıyor olması çocuğun sosyal davranış, bilişsel yetileri ve dil gelişiminde farklılık yaratmıyor.

Çalışan anneler izin günlerinde çocukları ile daha fazla zaman geçiriyor.

Önemli olan annenin çocuğu ile geçirdiği sürenin kısa ya da uzun oluşu değil, çocuğu ile geçirdiği sürenin niteliğidir.