Günümüzde boşanma oranı giderek artıyor. Ebeveynlerin zihni nasıl boşanacakları, bunu çocuklarına nasıl açıklayacakları ve yeni hayatlarına nasıl devam edecekleri konusunda oldukça karışık. “Aile olma” kavramı her birey, her aile için farklı anlamlar taşıdığından ve her aile farklı değerlere sahip olduğundan boşanma sürecinde izlenecek yol da doğal olarak farklılaşıyor. Bu süreçte en çok kafa karışıklığını bazen anneler yaşıyor. Boşanan annelere bir reçete sunmak imkansız elbette, fakat bazı öneriler bu süreçte boşanan annelere rehberlik edebilir.

Boşanmak isteyen anne, çocuğuna bunu nasıl söylemeli?
Boşanmanın nedeni ne olursa olsun çocuğun yaşına uygun bir dille anlatılmalı. Anne ve babanın mahremine girmeden, birbirlerini suçlamadan, haklarında olumsuz söylemlerde bulunmadan ve gereksiz gerçekçi açıklamalar yapmadan çocuğa boşanacaklarını anlatmaları gerekiyor. Çocuğun düzeninin önceden oluşturulması, çocuğa yeni düzeniyle ilgili bilgi verimesi ve çocuğun yaşam koşullarında elden geldiğince en az değişime gidilmesi burada çok önemli.

Başka bir ilişki nedeniyle boşanan anne, bunu çocuğuna nasıl anlatmalı?
Boşanma sebebi, anne ya da babanın yaşadığı bir diğer ilişkiyse, bunun çocukla sıcağı sıcağına paylaşılması gerektiğini düşünmüyorum. Yaşları kaç olursa olsun çocuklar değişime zamanla uyum sağlıyorlar. Dolayısıyla hemen bir diğer ‘değişik’ durumu dile getirmenin bir aciliyeti yok. Ancak çocuklar küçük ve anlamazlar diye düşünüp, “iş arkadaşım”, “yakın dostum”, “iyi bir ağabey” gibi tanımlarla da ilişki yaşanan kişiyle, çocuğu bir araya hemen getirmenin de bir farkı yok. Boşanan anne, ilişki yaşadığı erkekle ortak hayat görüşündeyse, çocuğuyla da partnerinin iyi anlaşacağını ve sürecin sağlıklı ilerleyebileceğini düşünebilir. Fakat bu gibi hassas dönemlerde anneler, “dürüst” ve “dost” anne olmak için her şeyi çocuklarıyla paylaşabiliyorlar. Burada gözden kaçan çocukların “çocuk olma” ve “bilmeme hakları”nın ellerinden alınmış olması aslında. Çocuğunuzla birçok şeyi paylaşacağınız yıllar gelecek ama biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Ayrıca çocuğunuzla “birçok şeyi” paylaşmalısınız, “her şeyi” değil. Anne baba olmak, çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, onların “bilmeme haklarını gizli tutmaktır” bir anlamda. Yeni ilişkinizin devamlılığına dair kafanızda soru işaretleri yoksa, yine çocuğunuzun yaşına uygun olarak açıklayabilirsiniz. Burada amaç, aynı evde yaşanacaksa veya çift olarak çocuğunuzla da görüşmek istiyorsanız süreci kolaylaştırmanız. Bu gelişmeyi çocuğunuzla paylaşacağınızı, eski eşinize anlatırsanız daha kontrollü şekilde ilerleyebilirsiniz. Elbette eski eşinizle nasıl bir iletişiminizin olduğu da burada önemli bir nokta.