Genellikle çocuklarımızın her sorduğu soruyu cevaplamaya çalışırız. Bilmediğimizde kendimizi eksik veya kötü hissederiz.

Aslında her şeyi bilmek zorunda değiliz. Bazen çocuğunuza ” bilmiyorum, haydi gel birlikte araştırıp öğrenelim ” demek onun için de harika bir mesaj olabilir.

Kimse mükemmel değildir. Mükemmel olmaya çalışmak da yüktür. Hele çocuklar için taşınması oldukça güç bir yük.

Bilmeyen ama merak eden ebeveyn, çocukları için iyi bir rol model olabilir.

“Hımm… Bu konuda bir düşünelim bakalım.” ” Bunu daha önce hiç duymadım, gel birlikte araştıralım.’’ tarzı cevaplar ile çocuklar ile beraber öğrenme macerasına atılmak eğlenceli olduğu kadar öğretici bir süreçtir.

Onlara tepsi içinde hap bilgiler vermek yerine merak ettiği konuyu birlikte araştırmak, bir süre sonra alışkanlığa dönüşür. Merak duygusunu ötelemeden her konuyu araştırıp, bilgi sahibi olmak yaşam tarzı haline dönüşmesi beklenir.

Muhakeme yapabilmek, araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak ve merak duygusunu hiç yitirmemek, çocuklar için çok kıymetli değerler. Kimseye bağlı olmadan kaynağın kendisi olmak ve mükemmel olmak zorunda olmadan araştırmacı bir kişilik çocuklara özgür bir dünyanın kapılarını aralar.

Haydi bizlerde ” bilmiyorum ” deme cesaretini gösterip, onlara özgür ve merak dolu bir yaşam sunalım.

Keyifli okumalar…