Bilime Meraklı Çocuklar İçin… Çocuklar öğrenmeye ne kadar meraklıdır değil mi? Sürekli sorular sorarlar, siz açıklama yaptıkça daha çok soru sorar ve sizi bunaltana kadar hiç pes etmezler… Ama öğrenmenin temeli merak etmek etmek değil midir?

Çocuklarınızın bu merakını doğru şekilde değerlendirmek, özellikle de bilim insanı yetiştirmenin temelini atmak için bu soruların önemini bilmek ve çocukları doğru şekilde yönlendirmek çok önemli, bu nedenle onlara doğru mesajlar içeren davranışlarda bulunmalı onların sorularını ertelemeden doğru cevaplara ulaşmalarına yardımcı olmalıyız. Peki nasıl?

Neler yapabilirsiniz?

• Çocuklarla birlikte doğa gezileri yapabilir, müzeleri ziyaret edebilirsiniz.
• Konuyla ilgili animasyon filmler ya da belgeseller izleyebilirsiniz.
• Farklı konularda geliştirilmiş bilgisayar oyunlarından yararlanabilirsiniz.
• Çocuklar için hazırlanmış bilim kitaplarından yararlanarak çocuklarınızla birlikte farklı konularda deneyler yapabilir, bu deneylerin sonucunu tartışabilirsiniz. Ayrıca deneylerinizde renkli, ışıklı ve sesli uyaranlardan da yararlanabilir, böylece çocuğunuzun deney esnasında hem eğlenmesini hem de farklı deneyimlerle konuıyu daha kapsamlı şekilde öğrenmesini sağlayabilirsiniz, unutmayın!
• Çocukların sorduğu soruları geçiştirmeyin ya da bu sorulara yanlış cevaplar vermeyin. Onun yerine bilmediğiniz cevapları çocuğunuzla beraber araştırın ve doğru yanıtı bulmaya çalışın. Böylece çocuğunuza hem araştırmanın önemi hakkında bir mesaj vermiş olacaksınız hem de onlara herkesin -anne babaların hatta öğretmenlerin bile- bilmediği şeyler olduğunu göstermiş olacaksınız.
• Yaptığınız deneyleri fotoğraflayabilir ya da kameraya çekebilirsiniz, böylece çocuğunuz bu deneyleri daha sonra tekrar inceleyebilir ve kaçırdığı noktaları fark etme şansına ulaşabilir. Ayrıca bu aktivitesini diğer kişilerle paylaşabilir ve bu çalışmanın haklı gururunu yaşayabilir.