Panik bozukluğu panik atak çocuklarda panik atak çocuklarda panik atak belirtileri çocuklarda panik atak nedenleri


Panik bozukluğu ise, yineleyen beklenmedik panik atakların olması ve başka atakların olacağına dair sürekli kaygı duyma, atağın yol açabileceği sonuçlarla ilgili olarak üzüntü duyma (çıldıracağı, kontrolünü kaybedeceği, öleceği gibi) ve ataklarla ilgili olarak belirgin bir davranış değişikliğinin görüldüğü bir bozukluktur.

Panik atak sırasında ortaya çıkan belirtiler arasında şunlar sayılabilir: nefes daralması, kalp hızında artma, göğüs ağrısı, boğulma (soluk kesilmesi) hissi, baş dönmesi, uyuşma ya da karıncalanma, sıcak/ soğuk basmaları terleme, titreme ve bulantıdır. Panik atak tipik olarak ani başlangıçlıdır ve 10 dakika kadar bir sürede belirtiler yoğunlaşır.

Yalnız başına dışarıda olma, kalabalıkta olma, sırada bekleme, köprü üstleri, otobüs, tren ya da otomobille seyahat etme, büyük alışveriş merkezleri, sinemalar korkunun arttığı yerler olabilir. Bu alanlarda yaşanan korkuya agorafobi denir. Agorafobiyle yaygın bir kaçınma davranışı oluşur ya da yoğun sıkıntıyla bu duruma katlanılır veya bu duruma katlanmak için eşlik eden birisine gereksinim duyulur.

Çocuklarda, belirtilerini daha çok dıştan gelen nedenlere bağlama eğilimi vardır (örn. öğretmenimden hoşlanmadığım için kalbim hızlı çarpıyor). Bu nedenle çocuğun bilişsel yanıtları panik atağı başlatacak olaylar dizisine neden olmaz. Panik atak yaşayan çocuklarda mutlaka öncelikle ayrıntılı tıbbi değerlendirme yapılmalıdır.