Çocuklarınız ve yeni bebeğiniz arasındaki ilişki çok önemlidir. Çocuğunuzu ya da çocuklarınızı, kardeşlerinin doğumundan önce duruma hazırlamak onların bebek doğduğu zaman uyum sağlamasına yardımcı olur.

Aşağıda bu konuda size yardımcı olabilecek bazı pratik öneriler bulunmaktadır.

Çocuğunuzu, yeni bebeğe hazırlama yöntemleri

Çocuğunuza onun “bebekliğini” –o doğduğunda ve beslenirken nasıl olduğunu, onu nasıl sallayarak uyuttuğunuzu, kucakladığınızı ve öptüğünüzü– anlatın.

Çocuğunuza beslenirken, kucaktayken ya da banyo yaparken çekilmiş bebeklik fotoğraflarını gösterin.

Çocuğunuzun sizinle doğum öncesi kontrollere gelmesine izin verin. Çocuğunuza ceninin kalp atışlarını dinletin ve bebeğiniz karnınızı tekmelediğinde onun da hissetmesini sağlayın.

Çocuğunuza yeni bir oyuncak bebek verin, böylece o da bir “bebeğe” bakmayı öğrenebilir.

Siz hastanedeyken çocuğunuzun bakımını üstlenecek birini ayarlayın. Bebeğinizin doğumundan bir süre önce hazırlıklar konusunda çocuğunuzla konuşun.

Bebeğinizin odasını ve uyku alanını vaktinden önce hazırlayın, böylece çocuğunuz buna alışabilir.

Çocuğunuzun göz hizasına, ailenin vakit geçirdiği yerlere ya da bebeğin odasına çocuğunuzun eski bebeklik fotoğraflarını yerleştirin.

Çocuğunuzla yeni kardeşinin nasıl olacağını konuşun. Bebeklerin resimlerini gösteren ve bebeklerin yapabileceklerini ve yapamayacaklarını anlatan kitaplar kullanın.

Hastaneye gitmeden önce uzak mesafeden çocuğunuzla iletişim kurabileceğiniz bir yöntem geliştirin. Bunlar için bazı fikirler: Çocuğunuzu telefonla arayın, böylece sizin telefondaki sesinize alışır; çocuğunuza ondan küçük işler yapmasını istediğiniz notlar bırakın; çocuğunuza bir hikaye okuduğunuz bir ses kaydı hazırlayın.