Çocuğa ölüm haberi vermek ebeveyni ölen çocukla iletişim çocuğa ebeveyn ölümü nasıl anlatılır çocuğa ebeveyn ölümünü anlatmak ebeveyni ölen çocuk psikolojisi


Hayatında önemli bir kayıp ya da değişiklik olduğunda çocuğa söylemek için en uygun zaman durumun kesinleştiği zamandır. Bu kesinlik ortaya çıktığında oyalamak, yalan söylemek çocuğun gerginliğini azaltmayacak, aksine birçok şeyin farkında olan çocuğun sıkıntısını artıracaktır.

Çocuk ne kadar zamanında gerçekle yüzleşirse, bunu kabullenmesi ve yeni duruma uyum sağlaması kolaylaşır. Aynı zamanda çocuğun erişkinlere olan güveni pekişeceğinden, kendisinin aldatıldığı hissinin oluşmasını engeller ve ihmal edileceği korkusunun gelişimini azaltır. Her yaş döneminde kayıplar, arkasından bir yas sürecini başlatır.

Bu süreci yaşamak kaçınılmazdır. Her yaşta, her kişide ve her kayba göre tepkiler değişse de sürecin yaşanması değişmez kabul edilebilir. Ölüm haberiyle sarsılmış, henüz kendisi şok içinde olan bir anne, çocuğuna babasının öldüğünü söylemekte zorlanabilir, bunu ertelemek isteyebilir, üzüntüsünü belli etmek istemeyebilir. Ancak acısını gizlemesine gerek yoktur.

Çocuğunun yanında ağlaması, duygularını sözlerle ifade etmesi doğaldır ve saklanmış ama kendini gizli kapaklı belli eden bir üzüntü haline göre çocuğa daha net bir mesaj sunar. Bu mesaj çocuğun gerçeği kabullenmesini ister istemez kolaylaştırır ve hayatta kalan ebeveyni için meraklanmak yerine daha net ve gerçekçi kaygılar duymasını sağlar. Ayrıca ifade edilen ve paylaşılan acılar daha kısa sürede hafifler. Ölüm gibi belki de en acı verici yaşam olayından sonra üzülmek, ağlamak, yas tutmak değil, bir şey olmamışçasına davranmak anormaldir.